SANKİ AYET BU GÜN İNMİŞ GİBİ …:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

Tarafından   15 Aralık 2016

SANKİ AYET BU GÜN İNMİŞ GİBİ …:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

1955 yıllarında Toros dağlarının eteğinde, kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde, biz çocuklar kendi aramızda konuşurken, “Amerika’nın elinde bir silah varmış oradan düğmeye bassa bizim köyü yok edermiş” diye konuşurduk.

Köyümüze gazete gelmez, radyo da iki kişide vardı.

Bize bu bilgiyi kim verirdi onu da bilmiyoruz.

Ya köy öğretmeni veya askerden gelenler veriyordu bu yanlış bilgiyi.

Meğer düşmanlar, ajanları ile bizim körpe dimağlarımızı köreltirlermiş.

Allah’a çok şükür babam beni ilkokuldan sonra Arapça öğreten bir Kur’an kursuna verdi de daha sonraları şu ayetle karşılaştım:

الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

“Onlara (müminlere) insanlar: “Şüphesiz düşmanınız olan insanlar sizin için kuvvetlerini topladılar. Onlardan korkunuz” dedi de bu onların imanını artırdı ve onlar: “Allah bize yeter o ne güzel vekildir” dediler.” (Al-i Imran süresi ayet 173)

Uhud harbinden sonra sonra Ebu Süfyan, Sevgili peygamberimize, Bedir’de tekrar karşılaşma teklifinde bulundular.

Za­man yaklaşınca Ebu Süfyan’ın gözü korktu. Nuaym bin Mesud gibi casuslar göndererek güçlerini abartılı olarak yaydılar. Müslümanlar korksunlar da Bedir’e gelmesin isti­yorlardı.

Efendimiz 1500 arkadaşıyla Bedir’e kadar gitti. Sekiz gün orada bekledi. Ebu Süfyan’ın vazgeçtiği haberini alınca Medine’ye döndü.

Ebu Süfyan’ın yaptığını günümüzde Amerika yapıyor. Basın yayın organları aracılığıyla gücünü abartarak bize duyuruyor.

Bütün dünya insanı bir araya gelseler, hepsinin elinde atom bombası olsa, müminin imanı biraz daha kuvvetlenir, zayıflamaz.

Bosna’dan gelen bir profesörümüz, “70 sene komünist rejim altında dinden uzaklaştırıldık. İsmen Müslüman’dık ama birçok şeyi inkâr ediyor­duk. Ancak Sırpların, Amerikan silahları, Alman uçakları, Fransız plan­ları, İngiliz yardımlarıyla üzerimize saldırmasıyla bizimkiler aslına dön­dü ve aslanlaştı” demişti.

Birleşmiş Milletleri de arkasına alan Amerika blöf yaparak dünyayı sömürüyor. Şu anda direnen yalnız Müslümanlar kaldı.

Müslümanlar da, düşmanların ve silahlarının çokluğu oranında “Hasbünallah ve ni’mel vekil/Allah bize yeter o ne güzel vekildir” diyerek her bölge ve kıtada yedi veren çiçeği gibi açıyorlar.

Not: Yarına kadar siz de Ahzab süresinin 22-29 uncu ayetlerinin manasını evinizdeki bir tefsirden okuyuverin. Eğer yoksa bir “Şifa Tefsiri” edinin.

#Mhmt161215

(88)

Loading Facebook Comments ...