PİSLER, TEMİZLERİ YOK EDİYORLAR 07/01/2020 Salı Mahmut Toptaş

Tarafından   9 Ocak 2020

PİSLER, TEMİZLERİ YOK EDİYORLAR

07/01/2020 Salı

Mahmut Toptaş

Hakkari din görevlilerine yapığım konuşmada ve daha sonra Hakkari’yi gezerken, ulemasını ve medreselerini ziyaret ederken, değerli hocalarına söylediğim şu idi:

Allah korusun, Hülagu gibi bir kafir, Bağdat’ta taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmazken, İslam’ın ana kaynaklarını yok etmek için kütüphaneleri ateşe verdikten sonra yanmayanları da yok etmek için küllerin arasında kalanları da Dicle nehrine döktürmüş.

Günümüz Hülagu’su Amerika, Türk veya Kürt düşmanı değil. Amerika, İslam düşmanlığı yapıyor.

İstanbul kütüphaneleri tamamen yok edilse, Hakkarili hocalar, Arap dilini öğretecek kitapları yeniden yazacak durumdalar.

Ama hocalarımızın yaşı epey ilerledi. Ölünce yerini tutacak hoca yok.

Onun için Medreselerin sayısını çoğaltınız.

Her ilçe de değil her köyde birer medrese açılması için gayret ediniz.” Demiştim, 03.11.2018 de.

Yüksekova’da lokantada öğle yemeği yerken, yan masaya oturan insanlar arasında daha çok saygı gören biri, gelerek kendisini bana tanıtarak ….Belediye Başkanı olduğunu söyleyince ilk sorum, “Medreseniz var mı?” oldu.

Eski medresenin harap olduğunu ve ders yapılamaz olduğunu söyleyince “Ver elini” dedim elini uzattı ve ben “Bana söz ver, hemen yarından itibaren o medreseyi harabiyetten ma’mur hale getireceğim ve hemen derslere başlayacaklar’ de bana” dediğimde söz vermişti.

Mısır’da 1926 da doğan ve İslam aleminin gözde ilim damlarında Yusuf el-Karadavi şu anda 94 yaşında olduğu halde Amerika onu terörist ilan ederek her tarafta arıyor.

Bengaldeş’te Mevdudi’nin kurduğu Cemaati islami partisinin üyesi olan elli kadar İslam alimi, 1972 de Bengaldeş’i değil Pakistan’ı desteklediniz suçlamasıyla kırk yıl sonra idama mahkum edildiler.

Sodom ve Gomorelilerin kendi pisliklerini temizlemeye kalkan Lut aleyhisselam ve ona iman edenleri taciz ettikleri ve ülkeden sürgüne teşebbüs ettikleri gibi, bunlar da temiz insanları yok ediyorlar.

Afganistan’da, Irak’ta, ilk hedefi, kendisine karşı direnen İlim adamları, siyasiler, komutanlar ve en son halk geliyor.

Sevgili peygamberimiz, ilmin kaldırılışını şöyle anlatır:

عُرْوَةُ فَكَانَ فِيمَا ذَكَرَ أَنَّ النَّبِىَّ -صلى الله عليه وسلم- قَالَ إِنَّ اللَّهَ لاَ يَنْتَزِعُ الْعِلْمَ مِنَ النَّاسِ انْتِزَاعًا وَلَكِنْ يَقْبِضُ الْعُلَمَاءَ فَيَرْفَعُ الْعِلْمَ مَعَهُمْ وَيُبْقِى فِى النَّاسِ رُءُوسًا جُهَّالاً يُفْتُونَهُمْ بِغَيْرِ عِلْمٍ فَيَضِلُّونَ وَيُضِلُّونَ

“Allah, insanların arasından ilmi kaldırmaz. Ancak, ilim adamlarını öldürür ve böylece ilmi kaldırır. İnsanların arasında cahil yöneticiler bırakır. Onlar bilgisizce fetva verirler, hem saparlar hem sapıtırlar” (Müslim, Sahih, K. İlm, bab Raf’ül ilm 5)

Burada ulemanın, pısırık olması, cahillerin atak olması sonucunda, cahillerin ulemayı öldürmesi ve böylece ilmin kaldırılmasına dikkatimizi çeker.

İslam Enstitüsünde okurken hocamız Arif Etik hoca efendi: “Darağacında asılı gördüğüm hocaların her biri bir telefon direğine asılsaydı Ankara’ya kadar varırdı” demişti.

Kur’an-i Kerimimiz ise, ne yapılacağını, nasıl tedbir alınacağını gösterir:

وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ

“İman edenlerin hepsinin sefere çıkmaları doğru değildir. Dini iyi anlamaları ve kavimleri (harpten) geri döndüğünde onları uyarmaları için her topluluktan bir grup (ilim tahsili için) toplanması gerekmez mi? Umulur ki onlar sakınırlar.” (Tevbe süresi ayet 9/122)

https://soundcloud.com/erbakan/563-ders-tevbe-suresi-ayet-120-129-mahmut-toptas

Rabbimizin emirlerinin her halü karda yerine getirilmesi gerekirken sıcak harp halinde bile yapılması gereken iki şeye dikkatimizi çeker.

Birincisi Harp halinde bile askerlerin yarısı harp ederken yarısının namazın yarısını kılanların savaşa başlamasını, diğerlerinin gelip aynı imama uyarak yarısını da onların kılmasını sonra kalan rekatı tamamlamalarını bile tarif eder. Bak Nisa süresi ayet 4/102.

İkincisi de Harp halinde bile eğitime ara verilmemesi ve bir gurubun eğitime devam etmesi.

Günümüz Hülagu’ları, Matematik, Fizik, Kimya…gibi bütün ilimlere karşı değiller ama İnsanları izzetli, iffetli, dinini, imanını, secde ettiği vatanını seven insanlar yetiştiren, sömürgenlere ve saldırgan kafirlere karşı direnen İslam alimlerini yok ediyorlar.

Onun için herkes bu günlerde bildiğini, birilerine aktarmaya başlasın.

Her ev medrese oluversin.

İstanbul’a geldiğinde günlük ekmeğe ihtiyacı olan merhum hocam Ahmet Muhtar Büyük Çınar hoca efendi, hemen bir baklavacı dükkanına girer ve bir yufka açmasını görmelerini ister. Onun yufka açışını gören baklavacı hemen işe alır.

Hocamın hocalığını bilenler her gün ona gelirler. O da yufka açarken işini hiç ihmal etmeden dersine de devam eder.

Yıllar sonra değeri anlaşılır ve Haseki Eğitim Merkezine hoca olarak atanır.

Yani yufka açarken de ücret almadan ders verilebilir.

Hanım, Kur’an’dan bildiği bir ayeti beyine öğretiversin.

Bey, hanımına öğretiversin.

Bu din, yalnız hocaların dini değildir.

Bütün insanlığa inmiştir.

Bilen, bildiği kadarını bilmeyene öğretecektir.

#MahmutToptas #Mhmt200107

(11)

Loading Facebook Comments ...