MÜ’MİNLER TEK VÜCUT GİBİDİRLER 08/01/2020 Çarşamba Mahmut Toptaş

Tarafından   9 Ocak 2020

MÜ’MİNLER TEK VÜCUT GİBİDİRLER

08/01/2020 Çarşamba

Mahmut Toptaş

Özellikle bu günlerde kadınlarımız daha fazla okuyorlar Fetih süresini.

Okumaya devam.

Güvenlik güçleri görevini yaparken, onların babaları, anneleri ve kardeşleri de duaya devam etsinler.

Fetih süresinde Rabbimiz:

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّمَا يَنْكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا

“Şüphesiz sana biat edenler, ancak Allah’a biat etmiş olurlar. Allah’ın eli, onların ellerinin üstündedir. Kim sözünden dönerse kendi aleyhine dönmüş olur. Kim de Allah’a verdiği sözü tutarsa, yakında Allah ona büyük mükâfat verecektir.” (Fetih süresi ayet 48/10)

https://soundcloud.com/erbakan/534ders-fetih-suresi-ayet-10-16-tefsiri-mahmut-toptas-1?in=erbakan/sets/48-fetih-suresi-tefsiri-mahmut-toptas

Sevgili peygamberimiz, 1500 ashabıyla Umre için Hudeybiye denilen yere gelince Mekke yönetimi izin vermedi. Bunun üzerine sevgili peygamberimiz hazreti Osman’ı görüşmeler yapmak üzere Mekke’ye gönderdi.

Mekke’den dönüşü gecikti bir de Osman’ı hapsetmişler ve öldüreceklermiş haberi yayılınca sevgili peygamberimizin daveti üzerine 1500 arkadaşı ellerini O’nun eline koyarak savaşmaya ve kaçmamaya söz verdiler. İşte buna “Bey’ati Rıdvan” dendi ve bu bağlılıktan Allah celle celalüh de menün olduğunu bildirmiş.

Bir kişi için savaş çıkar mı çıkar.

Çünkü karşındaki seni deniyor, yokluyor.

Bu günlerde halkı Müslüman ülkeleri aynı mantıkla yok etmeye, sömürge olarak kullandıklarını İslam’dan uzaklaştırmaya başladı.

Teker teker yaptığından diğerleri “Bana dokunmaz” diyerek korku içinde ecelini bekliyor.

12.03.2001 tarihli yazımda bu sütunda Hazreti Ali’nin yaralı halinde iken söylediği, “Ey beni duyanlar, açın kulaklarınızı duyun beni. Ben beyaz öküz yendiğinde yenmiştim.” Atasözünün hikayesi:

“Beyaz öküz, siyah öküz ve sarı öküz otlakta yayılırken bunları yemeyi planlayan kurt, üçüne birden saldıramayacağını anlayınca sarı öküzle siyah öküzün yanına varmış ve “acıyorum size” demiş. “Beyaz renk uzaktan belli olur. Çiftçi görür sizi yakalar, boyunduruğu altına alır, çift sürer. Hürriyetiniz elinizden gider” yollu diller dökmüş ve ikisini ikna etmiş, ama öküzler “o bizim kardeşimiz, biz bir şey yapamayız ki” demişler. Kurt “o işi bana bırakın, siz göz yumun yeter” demiş ve beyaz öküzün işini bitirmiş. Birkaç gün sonra aynı plan dahilinde siyah öküzün işini de bitirince sarı öküzün yanına gelirken sarı öküz yukarıdaki feryadı basmış. (İbni Asakir, Tarihi Dımışk 39/472-3, Yakubi, el-ma’rife ve-t-tarih 3/118, Lehcetü-l-lüğa,öküz maddesi )

Rabbimiz, Maide süresinin 32 inci ayetinde “Haksız yere bir insanı öldüren, bütün insanları öldürmüş gibidir” buyurur.

‎Rasûlullah ﷺ şöyle buyurmuştu:

عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو

أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ لَزَوَالُ الدُّنْيَا أَهْوَنُ عَلَى اللَّهِ مِنْ قَتْلِ رَجُلٍ مُسْلِمٍ

“Müslüman bir insanın öldürülmesinden, (insansız) bir dünyanın yok olması Allah katında daha ehvendir” buyurmuş. (Tirmizi, Diyat 5, İbni Mace,Diyat,1)

Bu imanla büyüyen İmamı Gazali’nin hocası, İmam-ül Harameyn-el Cüveyni (Hicri 419-478)

وأموال الدنيا لو قوبلت بقطرة دم لم تعدلها

“Bir damla kanla bir dünya malının tamamı karşılaştırılsa bir damla kana denk gelmez” der. (Cüveyni, el-Ğıyasi s:256)

Aynı ma’nayı İmam Gazali’de el-Müstasfa 1/314 de tekrarlamış.

Beşinci halife denilen, iki buçuk yıl Emevi devletini yöneten, halifelik veraset yoluyla geçtiği için kabul etmeyen ve seçim yaptırarak yönetime gelen, yönetimi süresince ücret almayan, Halife Ömer bin Abdülaziz döneminde zenginler, zekat verecek adam bulamamışlar.

İşte o halife, Malatya dolaylarında tebliğ görevi yapmak için görev verdiği Ca’vene bin Haris’ten bir elçi geldiğinde durumu sormuş hep iyi haberler almış.

“Müslümanların hepsi selamette mi” diye sorduğunda elçi, bir tanesi bineğinden kar üzerine düştü ve öldü” haberini duyunca Ömer:

فوالله لرجل من المسلمين أحبّ إليّ من الرّوم وما حوت

“Allaha yemin olsun ki, bir tek Müslüman, benim yanımda, bütün Rum diyarından ve o ülke içinde olanların tamamından daha sevimlidir” buyurmuş. (Dolabi (224-310 Hicri) el Küna ve’l Esma, 553, İbni Asakir, Tarihü Dımışk no 473)

Rabbimiz buyurur:

وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا

“Kim bir mü’mini haksız yere, (öldürülmesini helal kabul ederek) kasden öldürürse, cezası ebedi cehennemdir. Allah ona gazap ve la’net etmiştir ve ona büyük bir azap hazırlamıştır.” (Nisa süresi ayet 93)

Sevgili peygamberimiz haber veriyor:

نِ النُّعْمَانِ بْنِ بَشِيرٍ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- « مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِى تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى

“Mü’minler bir vücudun organları gibidirler. Onlardan biri hastalandığında bütün vücudun organları birbirlerini yardıma çağırırlar uykusuzluk ve ateşte birlikte olurlar” buyurmuş. (Müslim, Sahih, K.Birr Bab 17)

#MahmutToptas #Mhmt200108

(14)

Loading Facebook Comments ...