…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… UYGURLARIN KARDAŞI DA ARKADAŞI DA YOK 14/11/2019 Perşembe

Tarafından   14 Kasım 2019

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

UYGURLARIN KARDAŞI DA ARKADAŞI DA YOK

14/11/2019 Perşembe

Hong Kong’da neredeyse altı aydır Çin baskısına karşı yine nüfusun çoğunluğunu meydana getiren Çinlilerin direnişi devam ettiği halde, Çin hükümeti çaresiz kalıyor.

Bir milyar nüfusa sahip Çin hükümeti on milyonluk Hong Kong nüfusunu kontrol etmede zorlanıyor.

Çünkü Hog Kong daki Çinlilerin arkası güçlü.

Hong Konglu Çinlilerin arkasında kim var diye hayale gerek yok.

Gazete haberlerine göre: “Hong Kong’da yayın yapan South China Morning News gazetesinde yer alan habere göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Washington ve Londra’nın protestolar sırasında yaşanan olaylarla ilgili kaygılarını dile getirmesini eleştirerek, “Riyakar adalet çağrıları onların çifte standartlarını ve suiniyetlerini ortaya koyuyor.” dedi.

İtidal çağrılarını “iki yüzlü tavır” olarak niteleyen Gıng, “Nefret dolu Vandalizm, Hong Kong vatandaşları arasında yaygın paniğe ve endişeye yol açmıştır. Eğer ABD ve İngiltere gibi ülkeler iddia ettikleri gibi şiddete karşılarsa, sivilleri hedef alan böylesi eylemleri neden sert biçimde kınamıyor?” ifadelerini kullandı.”

Yani Hong Kong’un arkasında ABD ve İngiltere varmış. Onun için Çin, altı aydır Hong Kong züccaciye çarşısına fil gibi girip fazla bağıranları ezemiyor.

Belik, ABD ve İngiltere’yle harbi göze alabilir ama ABD ve İngiltereye sattığı mal, bütün dünyaya sattığı kadarmış. Tahmin ederim işte bunu göze alamamıştır.

Hong Kong’un iki tane arkadaşı var.

Doğu Türkistan Müslümanlarının arka daşı yokmuş.

“Arkadaş” kelimesi, arka ve daş/taş, iki ayrı kelimenin bir araya gelmesiyle, sırt sırta vermesiyle oluşmuş bir kelimedir.

Kardaş/karındaş kelimesinin bir derece gerisindedir.

Aynı annenin karnından doğan çocuklar, birinci derecede karındaş/kardeştirler, ikinci derecede arkadaştırlar.

Doğu Türkistan’da, Çinlilerin zulmü altında inim inim inleyen Türklerin karındaşı ve arkadaşı, bütün Müslümanların arkadaşı olan Uygur, Kazak, Özbek, Tatar, Tacik…Müslümanlarına arka çıkan yok.

Mehmet Akif Ersoy merhumun ifadesiyle:

“Yâ Rab, bu nasıl cihân-ı hâmûş: (sesi çıkmayan)

Bir “yok!” diyecek sadâ da yokmuş!…”

Yani “Size, bizden yardım yok” diyecek de kalmamış.

Anlatılan zulümlerin yüzde birini Çinliler, Hong Kong’da işleseler, Birleşmiş Milletleri ayağa kaldırırken, NATO kuvvetleri, Çin hava sahasında ve Çin denizinde Çinlileri, Çin’den korumak için tatbikata da başlamış olurdu.

Rabbimiz, bize, yani bütün Müslümanlara:

وَمَا لَكُمْ لَا تُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَاجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيرًا

“Size ne oluyor ki; Allah yolunda “Ey Rabbimiz, ahalisi zalim olan şu ülkeden bizi çıkar. Bize tarafından bir dost gönder ve bize tarafından bir yardımcı gönder” diyen zayıf bırakılmış erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda çarpış mıyorsunuz?” (Nisa süresi ayet 4/75) diyor.

“Arka” kelimesinin Arapçası “Zahr” dır. “Tezahürat” kelimesi de bu zahr kelimesinden türemiştir. “Müzahir” olmak, “Müzaherat” yardımlaşmak, arkasında durmak ve yardım etmek anlamlarına gelir.

Sevgili peygamberimiz de imanlı insanı tarif ederken:

الْمُؤْمِنُ أَخُو الْمُؤْمِنِ لَا يَخْذُلُهُ

“Mümin, mü’minin kardeşidir, onu yardımsız bırakmaz…..” diyor. (Beyhaki, Şuab’ül İman,hadis no 10637)

Kararı siz verin. #MahmutToptas #Mhmt191114

(7)

Loading Facebook Comments ...