…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… ÖNCE BİZ DÜZELMELİYİZ 13/01/2020 Mahmut Topta ş

Tarafından   13 Ocak 2020

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

ÖNCE BİZ DÜZELMELİYİZ

13/01/2020

Mahmut Toptaş

Herhangi bir insan, herhangi bir işe, san’ata, zenaata, ilime merak sararsa önce onun ustasını, alimini bulur ve ondan o bilgiyi hem alır hem aldığını uygularsa başarılı olur.

Hat sanatını öğrenmeye başlayan bir öğrenci, hocasının çizdiği elif harfini yüzlerce kere tekrarlar ve hocasına götürünce hocası o tekrarlardaki hatasını ona söyler.

Tezhib sanatında da aynıdır. Bir tek çiçek motifini onlarca kere tekrarlar ve bu tekrar yazılanlardan hocası onun nerede hata yaptığını ona gösterir.

Mimar Sinan’ın yanında yetişen kalfa, taşı tanımayla işe başlar. Taşı tanıdıktan sonra taşı yontmayı öğrenir ve öylece devam eder.

Kur’an-i Kerim eğitimine başlayan Mekkelilerden Müslüman olanlar, her ayet inişinde onu öğrenirler, manasını ve nasıl uygulanacağını da sevgili peygamberimizden öğrenirler ve öylece ilim amele/eyleme dönüşür.

İlk Müslümanlar, sevgili peygamberimizin eğitiminde tam 23 yıl okudular ve okuduklarını yaşadılar.

Sevgili peygamberimizin vefatından biraz önce Müslüman olanlar da Ashab-ı Kiramın eğitiminden geçtiler.

Sevgili peygamberimizi görmediği halde Ashabın eğitiminden geçen Hasan-i basri, Said bin Cübeyr, Said bin Müseyyeb, Tavus bin Keysan, Ata bin Ebi Rabah…gibi binlerce tabiin uleması, Ebuhanife, İmam Şafii, İmam Malik, İmam Ahmed gibi onlardan sonra gelip o yolu izleyenler ayarında ilim adamı yetişmemesinin sebebi kaynağa yakın olmalarıdır.

Bir kayadan çıkan suyun kaynaktan uzaklaştıkça duruluğunu, berraklığını kaybettiği gibi Sevgili peygamberimizden uzaklaşıldıkça bilgiler de bulanmaya devam eder.

Ayet ve Hadislerimizde sorun yok ama, ilim cambazlığı yapma, tartışmak için ilim öğrenme, makam, rütbe kazanmak için bilgi toplama işlemi bilginin safiyetini, giderir, duruluğunu bulandırır.

Sevgili peygamberimiz:

عَنْ مَكْحُولٍ ، قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم : مَنْ طَلَبَ الْعِلْمَ لِيُبَاهِيَ بِهِ الْعُلَمَاءَ ، أَوْ لِيُمَارِيَ بِهِ السُّفَهَاءَ ، أَوْ يُرِيدُ أَنْ يُقْبِلَ بِوُجُوهِ النَّاسِ إِلَيْهِ أَدْخَلَهُ اللَّهُ جَهَنَّمَ

“İlim adamlarına hava atmak için, sefihler yanında tartışma çıkarmak için, insanların yüzünü kendine çevirmek (itibar kazanmak) için ilim öğrenen kişiyi Allah, cehenneme sokar” buyurur. (Darami, Sünen, K. Mukaddime, bab 34 Fazl’ül-Ilm)

Hepimiz, az veya çok neyi nasıl yapacağımızın bir çoğunu biliyoruz.

Allah’ın kelamına karşı, ona zıt, onu yok sayacak herhangi bir soysuzun sözüne uyulmasının doğru olmadığını bilmeyenimiz yok ama, o zalimin sözünü dinlemede çıkarı olanlar, o sözü uygulamaya devam ederler.

Yalanın, faizin, içkinin, zinanın, iftiranın, gıybetin, hırsızlığın, gaspın, haksız yere adam öldürmenin, tacizin…haram olduğunu bilmeyenimiz yok ama uygulamada kusurumuz var.

Nerede var?

İslam’ı öğreten insanlarımızda ve kurumlarımızda var.

Kılıcın Arapçadaki kırk adını bilen ama kılıcı bir zalimin elinde görünce ceketini ilikleyip “Emredin” diyenlerimiz az değil.

Bildiklerini, o zalime göre yorumlayarak kemik kapma derdine düşenlerimiz de az değil.

Buna bir son verelim.

Bu günden itibaren bildiklerimizle hayatımızı süslemeye çalışalım.

Bizi örnek alanlara güzel örnek olalım.

İlim aşkıyla dopdolu olarak okula gelenlere ilim meşkiyle ilmi öğretelim.

Hattatın ve Müzehhibin her harfi, her deseni yüzlerce kerre tekrar tekrar çizdirdiği gibi, Allah ve Rasülünün emir ve yasaklarını uygulamada onlara örnek olalım ve yaptıklarını da kontrol edelim.

Bunu yaparsak Allah celle celalüh bakın neyi müjdeliyor:

وَيُعَلِّمُكُمُ اللهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ

“Allah’tan sakının, size Allah öğretir”(Bakara süresi ayet 2/282)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ

“Ey iman edenler, eğer Allah’tan sakınırsanız O size furkanı (iyilikle kötülüğü ayırt edecek nuru) verir, kötülüklerinizi örter ve sizi afveder. Allah büyük lütuf sahibidir.” (Al-i Imran süresi ayet 8/29)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآَمِنُوا بِرَسُولِهِ يُؤْتِكُمْ كِفْلَيْنِ مِنْ رَحْمَتِهِ وَيَجْعَلْ لَكُمْ نُورًا تَمْشُونَ بِهِ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ

“Ey iman edenler, Allah’tan sakının ve Peygamberine iman edin ki, size rahmetinden iki kat versin, kendisiyle yürüyebileceğiniz bir nuru sizin için kılsın ve sizi afvetsin. Allah afvedicidir, merhamet edicidir.” (Hadid, süresi ayet 57/28)

Hazreti Ali, kime alim, kime cahil diyeceğimizi haber veriyor:

عَنْ عَلِيٍّ قَالَ : يَا حَمَلَةَ الْعِلْمِ اعْمَلُوا بِهِ فَإِنَّمَا الْعَالِمُ مَنْ عَمِلَ بِمَا عَلِمَ وَوَافَقَ عِلْمُهُ عَمَلَهُ , وَسَيَكُونُ أَقْوَامٌ يَحْمِلُونَ الْعِلْمَ لاَ يُجَاوِزُ تَرَاقِيَهُمْ , يُخَالِفُ عَمَلُهُمْ عِلْمَهُمْ , وَتُخَالِفُ سَرِيرَتُهُمْ عَلاَنِيَتَهُمْ , يَجْلِسُونَ حِلَقًا فَيُبَاهِي بَعْضُهُمْ بَعْضًا حَتَّى إِنَّ الرَّجُلَ لَيَغْضَبُ عَلَى جَلِيسِهِ أَنْ يَجْلِسَ إِلَى

“Ey ilim taşıyıcıları, o ilimle amel ediniz Alim: ilmiyle amel eden ve ilmi ameline uygun olandır.

Yakında bir kısım kavimler gelecek ve taşıdıkları ilim boğazlarından aşağı inmeyecek.

Amelleri/eylemleri, ilimlerine aykırı olacak.

İçleriyle dışları birbirine zıt olacak.

Bir ilim halkasında birbirlerine üstün gelme yarışına girecekler ve o oturum sona erinceye kadar meclistekilere kızacak.

(Darami, Sünen, K. Mukaddime, bab 34 Fazl’ül-Ilm)

Süfyan bin Uyeyne de:

عَنْ سُفْيَانَ بْنِ عُيَيْنَةَ قَالَ : أَجْهَلُ النَّاسِ مَنْ تَرَكَ مَا يَعْلَمُ وَأَعْلَمُ النَّاسِ مَنْ عَمِلَ بِمَا يَعْلَمُ , وَأَفْضَلُ النَّاسِ أَخْشَعُهُمْ لِلَّهِ عَزَّ وَجَلَّ

“İnsanların en cahili bildiğini terk edendir.

İnsanların en alimi, bildiğiyle amel edendir.

İnsanların en faziletlisi/erdemlisi, Allaha karşı saygısızlık yapmamak için haşyet/ürperti içinde olandır” buyurmuş. (Darami, Sünen, K. Mukaddime, bab 32 Fazl’ül-Ilm”

Herhangi bir Müslüman bunu başarırsa onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı, yanlış yapmayı en aza indirir.

https://soundcloud.com/erbakan/319-ahkaf-suresi-1-8-tefsiri-mahmut-toptas

#MahmutToptas #Mhmt200113

(7)

Loading Facebook Comments ...