…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… NİÇİN KUR’AN DERSLERİ?

Tarafından   12 Haziran 2017

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

 

NİÇİN KUR’AN DERSLERİ?

12/06/2017

Bu gün Türkiye genelinde bütün camilerde yaz kursları başladı.

Tatile gidenler de bulundukları yere en yakın camiye kadar giderlerse belirli saatlerde çocuklarına Kur’an ve İlmihal bilgileri verilir.

Hiç birinde ücret istenmez, kayıt parası dahi yoktur.

Milli eğitime ait okulların sınıfları da yaz kursları için kullanıma hazırdır.

Müftülükle Milli eğitim müdürleri arasında bir protokolle okulların sınıfları da kullanılabilir.

Yalnız Müftülük değil, sivil toplum kuruluşları da bir protokolle istedikleri kadar sınıfı Kur’an ve İlmihal bilgilerini öğretmek için alabilirler.

Benim Milli Eğitim Bakanlığından isteğim, gelecek yılda bütün okullarda Din dersi ve  Ahlak bilgisi öğretmenlerine, dolgun ücretler vererek, yaz boyunca Kur’an ve İlmihal bilgilerini verdirmenin genelgesini hazırlayıp valiliklere göndermesidir.

Diyanet görevlileri ile sivil toplum kuruluşlarının hocalarından isteğim, bir hafta boyu bu dersleri niçin okuttuklarını anlatmaları ve sevdirmeleridir.

Her gün namazımızda Fatiha süresinde Rabbimizin bizi doğru yola iletmesini “İhdina’s-sıratal müstekıym” diyerek istediğimizi hemen sayfanın karşısında Bakara süresinin ilk ayetinde “Zalik’el-kitab/İşte Kitab” dediğini ve bu Kur’anın bu dünyada neyi, nasıl ve niçin yapacağımızı öğrettiğini anlatmamız gerekir.

Bizim, hiçbir Kapitalizm gibi soygunculara ve ona benzer ….izimlere ihtiyacımızın olmadığını anlatmalı ve doğru, devamlı ve değerli yolun Allah celle celalühün yolu olduğunu:

إِنَّ هَذَا الْقُرْآَنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا

“Şüphesiz bu Kur’an, en doğru yola iletir ve salih amel işleyen mü­minlere bü­yük bir mükâfat ol­duğunu müjdeler.” (İsra süresi ayet 17/9) ayetiyle delillendirmeli.

Batının kapitalizminin bataklığında bunalan insanlar, Komünizm yılanına sarıldılar, yetmiş yılda yetmiş milyon insan öldürdüler ve sonunda “Bu yol, çıkmaz yolmuş” dediler ve o yoldan ayrıldılar.

İnsanlık yol ayrımında ve biz gerçek saadetin yol haritasını iman olarak gönlümüzde saklıyoruz.

İşte bu yolu öğrenmek ve dünya insanına sunmak için Kur’an-i Kerimi okuyacağız anlamında bir hafta sohbetten sonra derse başlamada fayda var.

“Ben bir yıl Kur’an okudum ama bir şey anlamadım ve kaçtım” diyen insan sayısı çok fazla.

Kurs görevlileri, Allah rızası için size yalvarıyorum, ne olur, bir tek öğrenci gelse bile dershane doluymuş gibi dersinize önem vererek görevinizi Allah rızası için yapınız.

Cami derneklerinin yöneticileri, size de diyeceklerim var:

Alla rızası için gece-gündüz çalışan hocanıza tam destek verdiğiniz gibi çeşitli bahanelerle Kursa devam etmemenin yollarını bulmaya çalışan hocalarınızı da parayla bağlayın camiye ve ders vermesini sağlayın.

Benim bir on yıl öncesinde bir denemem vardır. Esnaftan iki kardeş, mahalle camisinin imamının namaz kıldırma dışında bir şey yapmadığını, liseye giden çocuklarına akşam ve yatsı arasında dini dersler vermesini istedikleri halde yapmadığını anlattılar.

Ben de onlara, hocaya iki çocuk için ayda iki yüz lira vereceğinizi, buna ilave olarak Kur’an öğrettiği her çocuk için on lira vereceğinizi söyleyin” dedim.

Dediğimi yaptılar ve seksen iki öğrenci için her ay bin lira ödediler.

Allah rızası gibi dünyanın ve bütün evrenin tamamından daha değerli ücreti beğenmeyenleri de parayla çalıştırınız.

Ama sırf Allah rızası için yaptığına inandığınız hocanızı da maddi olarak ihmal etmeyiniz.

#Mhmt170612

(62)

Loading Facebook Comments ...