MAHMUT TOPTAŞ – HARAMLA HAREME GİDİLMEZ – 22/12/2017 – CUMA

Tarafından   22 Aralık 2017

MAHMUT TOPTAŞ – HARAMLA HAREME GİDİLMEZ – 22/12/2017 – CUMA

İçtiğimiz suda, soluduğumuz havada, yediğimiz gıdalarda bizi hasta edecek maddeler de varmış.

Ciğerden ameliyat olanlar, bir müddet ağızları maskeli gezerler. Havadaki mikroplardan korunurlar.

Bünyesi sağlam olanlar için o zararlı mikroplar da faydalı hale getirilir.

Onun için bünyeyi ve direncini sağlam tutmak, hastalanıp tedavi olmaktan hem iyidir hem ucuzdur.

Nefsimiz de tenimiz gibi sağlıklı beslenirse gönül dünyamıza haram ve günah mikroplarının giriş yapacak delikleri kapatılırsa ruhumuz sağlam olur.

Mahkeme salonları ile hastahane salonlarının dolup taşması hayra alamet değildir.

Hastahanedekilerin teninde direnç kalmaış ve hastalıkların hücumuna uğramış, mahkemelerdekilerin ise gönlü, haramların hücumuna uğramış.

Can çektiren, iştah kabartan arama yüzünü çeviren, helala sırtını çevirmiş ve hastalıklara kapı aralamış olur.

İçine zehir damlatılan su, şarap karıştırılan süt içilmediği gibi, içine haram karıştırılan mal da yenmez.

Kan damarlarımız, haramların gezi caddesi olursa, haramiler tenimizde mekan tutar.

Kanımızda haram, tenimizde harami yer tutarsa o kalıptan dışarıya hortumcu, faizci, tacizci, katil, hırsız, fuhuş…fışkırır ve bunların sonu ya hapishanede ya hastahanede veya kabirde son bulur.

Tek ve son çaremiz, Rabbimizin Kelamına sığınmak ve onu Rasülünün anladığı ve yaşadığı şekilde yaşamak.

Rabbimiz buyurur:
لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لَا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

“Dinde zorlama yoktur. Gerçekten doğruluk ile sapıklık birbirinden ayrılmıştır. Artık kim tağutu (Allah’tan başka kendisine boyun eğilen şahıs, kuruluş veya putları) inkâr edip Allah’a iman ederse o, kopması olmayan sağlam bir kulpa sarılmıştır. Allah işiticidir, bilicidir.” (Bakara süresi ayet 2/256

İlk önce imana giden yolu kapatanların kafirliğini, kriter olmaktan çıkarmak ve o kafirliği inkar ederek imanın sağlam kulpuna yapışmak.
وَمَنْ يُسْلِمْ وَجْهَهُ إِلَى اللَّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى وَإِلَى اللَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ

Sonra “Kim iyilik yaparak yüzünü Rabbine teslim ederse, muhakkak sağlam bir kulpa sarılmıştır. İşlerin sonucu Allah’a aittir.” (Lokman süresi ayet 31/22)

Sabırla takva yolunda yürüyenler bu dünyada devlete, ahirette cennete kavuşurlar ve yol kesiciler, haramiler ve haram mikropları onlara zarar veremez:
إِنْ تَمْسَسْكُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْكُمْ سَيِّئَةٌ يَفْرَحُوا بِهَا وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئًا إِنَّ اللَّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطٌ

“Size bir iyilik dokunsa onları tasalandırır. Size bir kötülük dokunsa onunla neşelenirler. Eğer sabreder ve sakınırsanız onların hilesi hiçbir şeyle size zarar veremez. Şüphesiz Allah yaptıklarını kuşatmıştır.” (Al-i Imran süresi ayet 3/111)

Sabırla, takva elbisesi giyerek çıktığımız bu yolda ilmimizle hayatımızı süsleyerek, kalemimizle meramımızı dünyaya aktararak, günahımızı ve insanlığın günahını göz yaşlarımızla yıkayarak, silahımızla haramilerin engellerini yıkarak yürürken tenimizde bir tek lokmalık haramın olmamasına dikkat etmeli.

Sevgili peygamberimiz:

“Allah, temizdir, temizi sever. Şüphesiz, Allah, peygamberlerine emrettiğini müminlere de emretmiştir:

عَنْ أبي هُرَيرة – رضي الله عنه – قال : قال رسولُ الله – صلى الله عليه وسلم – : (( إنَّ الله طَيِّبٌ لا يَقْبَلُإلاَّ طيِّباً ، وإنَّ الله تعالى أمرَ المُؤْمِنينَ بما أمرَ به المُرسَلين ، فقال : { يَاأَيُّهَاالرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحا } ، وقال تعالى : { يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُم }، ثمَّ ذكَرَ الرَّجُلَ يُطيلُ السَّفرَ : أَشْعَثَ أَغْبَرَ ، يمُدُّ يدَيهِ إلى السَّماءِ : يا رَب يا رب ، وَمَطْعَمُهُ حَرامٌ ، ومَشْرَبُهُ

حَرام ، وَمَلْبَسُهُ حرامٌ ، وَغُذِّيَ بالحَرَامِ ، فأنَّى يُستَجَابُ لِذلكَ ؟

“Ey elçiler, güzel şeylerden yeyin ve salih amel işleyin. Şüphesiz ben yaptıklarınızı bilirim.” (Mü’minun süresi ayet 23/51)

“Ey iman edenler, size verdiğimiz rızkın temizinden yiyiniz. Ve yalnızca Ona kulluk ediyorsanız, yalnız Allah’a şükrediniz.” (Bakara süresi ayet 2/172) dedi sonra bir adamdan bahsetti: adam (Hac, Umre, Cihad….gibi ibadetler için) uzun yola çıkar, saçı dağnık başı toz toprak içinde kalır. Ellerini gökyüzüne kaldırarak “Ya Rab, Ya Rab” diye dua eder. Allah, onun duasını nasıl kabul eder, Yediği haram, içtiği haram,giydiği haram, haramla beslenmiş. Müslim, Sahih, K. Zekat bab 20, Tirmizi, Sünen, K. Tefsir’ul-Kur’an, bab 3, Ahmed, Müsned, Ebu Hüreyre hadisi)

#Mhmt171222

(21)

Loading Facebook Comments ...