…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… GÖREV VERİLİR DE İSTENİR DE 02/12/2019 Pazartesi

Tarafından   2 Aralık 2019

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

GÖREV VERİLİR DE İSTENİR DE

02/12/2019 Pazartesi

“Görev istenmez verilir” mantığıyla yetiştiler. Gece demediler, gündüz demediler. Çalıştılar, çabaladılar içlerinden birini Reis yaptılar. Dinlenmek için evlerine çekildiler.

Görev verilirse koşa koşa gelecekleri anı beklediler.

Reis’in yüzünü ak etmek istiyorlardı.

Aradan aylar geçti. Hiçbir haber yok. Göreve çağırılmıyorlardı. Halbuki kendilerini belirli alanlarda hizmet vermek üzere hazırlamışlardı.

Bir gün Reisi görmek, hal hatır sormak için gitti. Kapıdakilerin kendi arkadaşları olduğunu zannediyordu. Birde ne görsün kendini tanıyan bir tane adam yok.

Sekretere Reisle görüşmek istediğini bildirdi. “Randevun var mı?” diye soruldu. “Hayır” deyince Reisin meşgul olduğu ve randevusuz görüşmelerin mümkün olmadığı söylendi.

Sekretere kendi adını söyledi. Reise adımı söylerseniz kabul eder dedi. Sekreter kendi adını yazdı. Başkanın odasına girdi, çıktı “Beklemeniz gerekir” dedi. Beklemeye başladı. Gelip gidenleri, sonradan geldiği halde hemen içeri girenleri gördü. Saatlerce bekledikten sonra sekretere “Daha ne kadar bekleyeceğim” dediğinde sekreter “Beklemenize gerek yok. Reis öbür kapıdan çıktı” dedi.

Camdan dışarı baktığında hiç tanımadığı insanların arasında yürüyen Reisi hiç göremedi.

Otuz sene önce İmam Gazali’nin “İhya-ü-ulûmiddin” inde Efendimizin:

شرار العلماء الذين يأتون الأمراء وخيار الأمراء الذين يأتون العلماء

“Alimlerin şerlileri, yöneticilerin yanına gelenlerdir. Yöneticilerin hayırlıları da Alimlerin yanına gelenlerdir” hadisini okuduğumdan beri otuz senelik zaman içinde kapı önünde beklediğim olmadı.

Beni bu zilletten koruyan Allah’a hamdolsun. Bu hadisi söyleyen Rasülüne salâtü selâm olsun.

Hadisin senedinde zayıflık vardır diyenlere buyurun:

255- حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الصَّبَّاحِ ، أَخْبَرَنَا الْوَلِيدُ بْنُ مُسْلِمٍ ، عَنْ يَحْيَى بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ الْكِنْدِيِّ ، عَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ أَبِي بُرْدَةَ ، عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى الله عَليْهِ وسَلَّمَ قَالَ : إِنَّ أُنَاسًا مِنْ أُمَّتِي سَيَتَفَقَّهُونَ فِي الدِّينِ ، وَيَقْرَؤُونَ الْقُرْآنَ ، وَيَقُولُونَ : نَأْتِي الأُمَرَاءَ , فَنُصِيبُ مِنْ دُنْيَاهُمْ ، وَنَعْتَزِلُهُمْبِدِينِنَا ، وَلاَ يَكُونُ ذَلِكَ ، كَمَا لاَ يُجْتَنَى مِنَ الْقَتَادِ إِلاَّ الشَّوْكُ ، كَذَلِكَ لاَ يُجْتَنَى مِنْ قُرْبِهِمْ إِلاَّ.

قَالَ مُحَمَّدُ بْنُ الصَّبَّاحِ : كَأَنَّهُ يَعْنِي الْخَطَايَا.

Ümmetimden insanlar, dini konularda fakih olurlar, Kur’an okurlar, ve şöyle derler: “Biz, yöneticilerin yanına gideriz, dünyalık ediniriz ama dinimizden taviz vermeden onların yanından ayrılırız” peygamberimiz diyor ki, “O öyle olmaz. Diken ağacından dikenden başka bir şey alınamadığından, onlar ancak onlara yakınlıktan günah kazanırlar” (İbni Mace, Sünen, K. Ebvabünne, bab 23)

Melik şah, değerli ilim adamlarından Ali b. Hüseyin el-Hanefi’ye: “Benim yanıma niçin gelmiyorsun?” diye sorduğunda: “Senin alimleri ziyaret ederek iyi başkan olman için, benimde seni ziyaret etmeyerek iyi alim olmam için gelmedim” diye cevap vermiş. (Keşf-ül-Hafa 2/321)

Bütün bu anlattıklarımla “Yönetimden uzak durun” demiyorum.

Hz. Ömer: “Bir hurma çekirdeği dahi olsa haksız yere gitmemeli ve hak sahibini bulmalı. Biz Kudüs’e kadar bunun için geldik” demiş.

Cenabı Hakkın belirlediği hakları hak sahiplerine verilmesi için Yusuf aleyhisselâmın yaptığı gibi önce en iyi bilen, en güvenilen ve en iyi bir şekilde toplumu ve haklarını koruyabilen insan durumuna geleceğiz. (Bak Yusuf süresi ayet 12/54-55)

Sonra eve çekilip “Görev istenmez verilir” mantığıyla hareket ederek haber beklemeyeceğiz.

O güzel sözün söylendiği zamanla bu zaman aynı değil. Bu zamanda Yusuf aleyhisselâmın: .

قَالَ اجْعَلْنِي عَلَى خَزَائِنِ الْأَرْضِ إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيمٌ

“(Yusuf) dedi ki: “Beni ülkenin hazineleri üzerine (yönetici) kıl. Şüphesiz Ben çok iyi korur ve (yönetmesini) bilirim.” (Yusuf süresi ayet 12/55) dediği gibi uzmanlık sahanızı, tecrübenizi ilgili makamlara bildiriniz.

Makamla yükselenlerden olmayınız. Makamı yükseltenlerden olunuz.

Haydin, bu gün Yusuf süresini “Şifa Tefsiri” nden bir okuyuverin.

Cantaş yayınevinden 0212 511 10 85 nolu telefondan isteyebilirsiniz.

MAHMUT TOPTAŞ

https://soundcloud.com/erbakan/203-yusuf-suresi-43-57-tefsiri-mahmut-toptas

https://soundcloud.com/erbakan/283-mumin-suresi-17-22-tefsiri-mahmut-toptas

#MahmutToptas #Mhmt191202

(48)

Loading Facebook Comments ...