…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… GEÇMİŞTE İNSAN VE HAYVAN HAKLARINDA ÖNDEYİZ 2 3/10/2018/Salı

Tarafından   24 Ekim 2018

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

GEÇMİŞTE İNSAN VE HAYVAN HAKLARINDA ÖNDEYİZ

23/10/2018/Salı

Dünyanın her yerinde, insan haklarını savunanların hapse atıldığı bir dönemde, en güvenli yolun hayvan haklarını savunma olduğunu gören bir kısım insanımız bu yola girdiler.

İyide ettiler.

İnsanı savunamayınca yine de boş durmayıp ciğer taşıyanları korumaya yöneldiler.

Sevgili Peygamberimiz ise insanı öne aldı, onları eğitti, iman ve amel-i salihle donattıktan sonra onlara:

فِي كُلِّ كَبِدٍ رَطْبَةٍ أَجْرٌ

“Ciğer taşıyan her canlıya yapılan iyilik için sevap vardır” buyurdu. (Buhari, Sahih, Edeb, bab 27, hadis 5663, Müslim, Selâm, bab 41, hadis 2224)

Hindistan’ın “Kelile ve Dimne” sinde

Feridüddini Attar’ın “Mantık-ut-Tayr”ında,

Mevlana’nın “Mesnevi” sinde,

Sa’dinin “Gülistan” ında”

Türklerin “Tutiname” lerinde

La Fontaine’nin(1621-1695 Fransız şairi) “Fables”inde birçok hakikat, hayvanların diliyle dillendirilerek edebiyatın “belâgat” bölümünün “Bedi’” kısmında “intak” yani konuşamayanları konuşturma ta’biri ortaya çıkmıştır.

Mevlana “Mesnevi” sine: “Dinle ney”den” diyerek başlamış ve yirmi sekiz bin beyit inşad etmiş.

Aslanları, tavşanları, kurtları, tilkileri konuşturarak bizim kurtluklarımızı, tilkiliklerimizi gözler önüne serivermiş.

Rabbimiz Kur’an-ı Keriminde insan hak ve sorumluluklarını belirlerken insanlara hayvanlarında insanlar gibi bir ümmet olduğunu açık, seçik net ifadelerle şöyle açıklıyor:

وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ يَطِيرُ بِجَنَاحَيْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُكُمْ مَا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ مِنْ شَيْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ

“Yeryüzünde kıpırdayan hiçbir hayvan ve iki kanadı ile uçan hiçbir kuş yoktur ki sizin gibi birer ümmet olmasınlar.

Biz Kur’an’da hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonra Rablerinin huzurunda toplana­caklardır.” (En’am süresi ayet 6/38)

Bu ayetlere göre hareket ederek bize örnek olan sevgili Peygamberimiz, deve güreşlerini, horoz dövüşlerini, köpek dalaşlarını ve bütün hayvanların boğuşturulmasını yasaklamış.

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ نَهَى رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- عَنِ التَّحْرِيشِ بَيْنَ الْبَهَائِمِ

(Ebu Davud, Sünen, K. Cihad 56, hadis 2562, Tirmizi, Cihad hadis 1708)

Susuz köpeği sulayan bir erkeğin ve bir kadının cennetlik olduğunu,

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ، رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ، أَنَّ رَسُولَ اللهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ : بَيْنَا رَجُلٌ يَمْشِي فَاشْتَدَّ عَلَيْهِ الْعَطَشُ فَنَزَلَ بِئْرًا فَشَرِبَ مِنْهَا ثُمَّ خَرَجَ فَإِذَا هُوَ بِكَلْبٍ يَلْهَثُ يَأْكُلُ الثَّرَى مِنَ الْعَطَشِ فَقَالَ لَقَدْ بَلَغَ هَذَا مِثْلُ الَّذِي بَلَغَ بِي فَمَلأَ خُفَّهُ ثُمَّ أَمْسَكَهُ بِفِيهِ ثُمَّ رَقِيَ فَسَقَى الْكَلْبَ فَشَكَرَ اللَّهُ لَهُ فَغَفَرَ لَهُ قَالُوا : يَا رَسُولَ اللهِ وَإِنَّ لَنَا فِي الْبَهَائِمِ أَجْرًا قَالَ فِي كُلِّ كَبِدٍ رَطْبَةٍ أَجْرٌ

(Buhari, Sahih, K. Müsakat, bab 10, K. Mezalim, bab 23)

bir kediyi evine hapsedip yemek ve su vermeyen bir kadınında azap göreceğini haber vermiştir. (Müslim, selâm hadis 2243)

Bindiği hayvana sözlü hakarette bulunan kadının bu kötü sözünü duyan Peygamber efendimiz: “O kadını o bineğin sırtından indirin” buyurmuş. (Müslim, Birr, hadis, 2595, Ebu Davud, Cihad hadis 2561)

Açlıktan inleyip ağlayan bir devenin gözyaşlarını sildikten sonra sahibini uyaran bir Peygamberin ümmetiyiz. (Müslim, hadis no:342,2429, Müsned 1/205, Ebu Davud Cihad, hadis: 2549)

Bir bedevinin çadırında bağlı duran dişi ceylanın, süt kuzusu yavrularından ayrı duruşunu gören sevgili peygamberimiz, o dişi ceylanın bağını çözer ve yavrularını emzirdikten sonra dönmesini ister.

Bir müddet sonra ceylan memeleri boşalmış olarak geri döner ve sevgili peygamberimiz ceylanı tekrar bağlar. Bedevi gelince ceylanı satmasını veya bağışlamasını söyler. Bedevi de ceylanı, Efendimize bağışlar.

Sevgili peygamberimiz de ceylanı serbest bırakır.(Beyheki, Delail 6/34, Ebu Nüaym, Delâil hadis No:273, Zehebi, Tarih-ül İslâm M. Can tercemesi 2/29)

Bir sahabe, yolculuk esnasında ormana dalarak kuş yumurtası bulur ve alır. Biraz sonra kuş, yumurtalarının peşinden gelir.

Durumu öğrenen sevgili peygamberimiz, “Bu faciayı hanginiz yaptı?” der.

Adamın birisi: “Ben yumurtalarını almıştım” deyince sevgili peygamberimiz: “Ona acı da, onu aldığın yere geri bırak” der. (Ebu Davud hadis 2675, 5268, Beyheki, Delâil, 6/33, Hakim4/239, Müsned 1/404, Taberani 10/218, Buhari, Edeb-ül Müfred hadis 382, Zehebi, Tarih-ül İslâm M.Can tercemesi 2/28)

Boks federasyonu üyelerinin deve güreşlerine, köpek dalaşlarına karşı çıkmaları gibi bazı yetkililerin bir tarafta baskıları artırırken, öbür tarafta sevgiden, barıştan, hoşgörüden bahsetmeleri kendi yaptıklarını gizleme oyunlarıdır.

#MahmutToptas #Mhmt181023

(16)

Loading Facebook Comments ...