…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… ÇOCUKKEN ÖLENLER CENNETLİKTİR 28/02/2019 Perşembe

Tarafından   1 Mart 2019

ÇOCUKKEN ÖLENLER CENNETLİKTİR

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

28/02/2019 Perşembe

Afveden, afvı seven, peygamberine tabi olanları seveceğini bildiren Allah celle celalühün, bütün Müslümanlara müjdesi:

İslam’ın tarif ettiği gibi iman eden, namazını dosdoğru kılan, açıktan ve gizli olarak ihtiyaç sahiplerine yardım eden, kötülükleri iyi yollardan güzelce gideren, bütün bunları Allah için yapan ve salih işler yapan ve sabreden kullarının, ahirette eşiyle, çocuklarıyla, baba ve dedeleriyle, evladı ve ecdadıyla cennette buluşacaklarını bize bildirir:

وَالَّذِينَ صَبَرُوا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً وَيَدْرَءُونَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ أُولَئِكَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ

“Onlar ki, Rablerinin vechini/rızasını arayarak sabrederler, na­mazı dosdoğru kılarlar, onlara verdi­ğimiz rızktan gizli ve açık onlara dağıtırlar, kötülüğü iyilikle giderirler. İşte onlar için yurdun (en hayırlı) so­nucu vardır.

جَنَّاتُ عَدْنٍ يَدْخُلُونَهَا وَمَنْ صَلَحَ مِنْ آَبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّيَّاتِهِمْ وَالْمَلَائِكَةُ يَدْخُلُونَ عَلَيْهِمْ مِنْ كُلِّ بَابٍ

“Adn cennetlerine girerler. Babalarından, eş­lerinden, ço­cukların­dan salih olanlar da oraya gire­cekler. Her kapıdan onların üzerine melekler gi­rer­ler.

سَلَامٌ عَلَيْكُمْ بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ

“Sabrınız sebebiyle size selâm olsun. (Dünya) yurdunun sonucu ne güzel “(derler) (Ra’d süresi ayet 13/22-24)

Hangisinin makamı daha yüksekte ise diğerleri onun makamına yükseltilecektir, hiç birinin yaptığı amellerinin eksiltilmeden verileceğini müjdeler:

وَالَّذِينَ آَمَنُوا وَاتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتُهُمْ بِإِيمَانٍ أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَمَا أَلَتْنَاهُمْ مِنْ عَمَلِهِمْ مِنْ شَيْءٍ كُلُّ امْرِئٍ بِمَا كَسَبَ رَهِينٌ

“İman edenler ve imanla kendilerine uyan zür­riyetlerine ge­lince, zürri­yetlerini kendilerine katarız. Amellerinden hiç bir şeyi eksiltme­yiz. Herkes ka­zandığının karşılığında rehindir.” (Tur süresi ayet 52/21)

Çocuğu ergenlik çağına ermeden ölen anne ve babalara da sevgili peygamberimizden müjde vardır.

Hatta bu müjdenin içine Müslüman olmayan bütün kafirlerin çocukken ölen çocukları da girmektedir:

وَأَمَّا الرَّجُلُ الطَّوِيلُ الَّذِى فِى الرَّوْضَةِ فَإِنَّهُ إِبْرَاهِيمُ – صلى الله عليه وسلم – وَأَمَّا الْوِلْدَانُ الَّذِينَ حَوْلَهُ فَكُلُّ مَوْلُودٍ مَاتَ عَلَى الْفِطْرَةِ » . قَالَ فَقَالَ بَعْضُ الْمُسْلِمِينَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَأَوْلاَدُ الْمُشْرِكِينَ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ – صلى الله عليه وسلم – « وَأَوْلاَدُ الْمُشْرِكِينَ

“…..Cennette havzın kenarında uzun boylu İbrahim (sallallahü aleyhi ve sellem) e gelince onun etrafında fıtrat üzere ölen çocuklar vardır. Müslümanlardan biri “Ya Rasülellah, müşriklerin çocukları ne olacak?” dediğinde “Müşriklerin çocukları da (onun etrafında olacak)” dedi. (Buhari, Sahih, K. Cenaiz, bab 93, K. Ta’bir bab 48)

Mezar taşlarında yazılı kitabeler üzerine bir çok araştırma yapıldığını biliyorum.

Kitabelerin bir çoğu birbirinden alma yazılardır.

Çocuk mezarı kitabeleri konusunda yapılmış bir çalışma bilmiyorum.

Yeni Ayazağa Çocuk Mezarlığındaki mezar taşlarında orijinal, yürek yakan ne sözler vardır ki okumaya yürek dayanmaz.

Bir gün yaşayıp ölenler, bir hafta, bir ay yaşan çocuklar…

“Ben sana doymadım, sen dünyayı görmedin kuzuuum” sözlerine hangi ananın yüreğindeki yangından kıvılcım halinde sıçrayıp, buz gibi kabir taşında hala yakıcılığına devam ediyor bilinmez.

Yüreği yanan anne ve babalar ve yakınları, kara toprağa bırakıp geldiğiniz o ciğer pareniz orada emzirilmeye devam ediyor.

Buyurun sevgili peygamberimizin oğlu İbrahim daha süt çocuğu iken vefat ettiğinde sevgili peygamberimiz onun için:

عَنْ عَدِيِّ بْنِ ثَابِتٍ أَنَّهُ سَمِعَ الْبَرَاءَ ، رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ، قَالَ : لَمَّا تُوُفِّيَ إِبْرَاهِيمُ ، عَلَيْهِ السَّلاَمُ ، قَالَ رَسُولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم : إِنَّ لَهُ مُرْضِعًا فِي الْجَنَّةِ.

“İbrahim’i cennette emzirecek var” buyurmuş. (Buhari, Sahih, K. Cenaiz, bab 91)

Ensar’dan birinin çocuğu öldüğünde ve sevgili peygamberimiz oraya davet edildiğinde Hazreti Aişe anamız da:

عَنْ عَائِشَةَ أُمِّ الْمُؤْمِنِينَ قَالَتْ دُعِىَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- إِلَى جَنَازَةِ صَبِىٍّ مِنَ الأَنْصَارِ فَقُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ طُوبَى لِهَذَا عُصْفُورٌ مِنْ عَصَافِيرِ الْجَنَّةِ لَمْ يَعْمَلِ السُّوءَ وَلَمْ يُدْرِكْهُ قَالَ « أَوَغَيْرَ ذَلِكَ يَا عَائِشَةُ إِنَّ اللَّهَ خَلَقَ لِلْجَنَّةِ أَهْلاً خَلَقَهُمْ لَهَا وَهُمْ فِى أَصْلاَبِ آبَائِهِمْ وَخَلَقَ لِلنَّارِ أَهْلاً خَلَقَهُمْ لَهَا وَهُمْ فِى أَصْلاَبِ آبَائِهِمْ

“Cennet serçelerinden bir serçe. Hiç kötülük yapmadı hiç bir kötülüğe bulaşmadı” demiş.

Sevgili peygamberimiz de, “Aişe, başka bir şey demeyecek misin” dedikten sonra cennete ehil/layık olanları da, cehenneme ehl/layık olanları da daha onlar babaları (Adem’in) sulbünde iken cenneti de cehennemi de yarattı” buyurmuş. (Müslim, Sahih, K. Kader, bab 6)

Sevgili peygamberimiz, çocukların cennette olduğunu:

عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ – رضى الله عنه – قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ – صلى الله عليه وسلم – « مَا مِنَ النَّاسِ مُسْلِمٌ يَمُوتُ لَهُ ثَلاَثَةٌ مِنَ الْوَلَدِ لَمْ يَبْلُغُوا الْحِنْثَ إِلاَّ أَدْخَلَهُ اللَّهُ الْجَنَّةَ بِفَضْلِ رَحْمَتِهِ إِيَّاهُمْ

Müslüman birinin ergenlik çağına gelmeden ölen üç çocuğu olursa Allah o adamı rahmetinin lütfuyla cennete koyar” buyurmuş. (Buhari, Sahih, K. Cenaiz, Bab 91)

Bu hadisin İbni Macedeki rivayetinde :

عَنْ عَبْدِ اللهِ ، قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى الله عَليْهِ وسَلَّمَ : مَنْ قَدَّمَ ثَلاَثَةً مِنَ الْوَلَدِ لَمْ يَبْلُغُوا الْحِنْثَ ، كَانُوا لَهُ حِصْنًا حَصِينًا مِنَ النَّارِ , فَقَالَ أَبُو ذَرٍّ : قَدَّمْتُ اثْنَيْنِ ، قَالَ : وَاثْنَيْنِ , فَقَالَ أُبَيُّ بْنُ كَعْبٍ أَبُو الْمُنْذِرِ , سَيِّدُ الْقُرَّاءِ : قَدَّمْتُ وَاحِدًا ، قَالَ : وَوَاحِدًا.

“Ebu Zerr’in benim iki çocuğum gitti” dediğinde ‘iki çocuğu ölen de’ buyurmuş.

Kur’an okuyanların seyyidi/efendisi Übeyy bin Ka’ab da “Ben bir tane gönderdim” deyince “Bir tane de olsa” (Cennete koyar) buyurmuş. (İbni Mace, Sünen, K. Cenaiz, bab 57)

Her gün yatmadan önce okuduğumuz ayet de işaret eder:
لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا
“Allah, kişiye ancak gücünün yeteceği kadarını teklif eder…” (Bakara süresi ayet 2/286)
مَنِ اهْتَدَى فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَمَنْ ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى وَمَا كُنَّا مُعَذِّبِينَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولًا
“Kim doğru yolu bulursa, kendisi için bulmuş olur. Kim de sapıtırsa kendi zararına sapıtmış olur. Günah yükü taşıyan hiçbir kimse başkasının günah yükünü taşımaz. Biz, bir peygamber göndermedikçe (hiçbir kimseye) azab etmeyiz.” (İsra süresi ayet 17/15)

#MahmutToptas #Mhmt190228

(8)

Loading Facebook Comments ...