İNSANDAN KORKMİREM

Tarafından   8 Eylül 2016

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…


Azeri şair Sabir Şehriyar’ın “Haydar Babya Selam” şiirinde:

“Heyder Baba, şeytan bizi azdırıb,

Mehebbeti üreklerden kazdırıb,

Kara günün ser-nüviştin yazdırıb,

Salıb halkı bir-birinin canına,

Barışığı beleşdirib kanına.” Kıtasına ve bütün kıtalarına katıldık ama,

“Kurt görirem korkmirem

İnsan görirem korkirem” şiiri bazı siyasilerimiz ve yazar-çizerlerimiz tarafından insanı kötülemede delil olarak kullanıldı.

“Canım” diyerek bağrımıza bastığımız, uykuda canımızı ellerine teslim ettiğimiz, “Afiyet olsun yarim, sen yedikçe ben doydum” dediğimiz eşimiz de insan.

Cennet kokulu ciğer parelerimiz, biricik yavrularımız da insan.

Malımızı, canımızı, her şeyimizi emanet ettiğimiz komşularımız da insan.

On beş milyonluk İstanbul şehrinde günde yüz kişinin kötülük yapması nedeniyle on dört milyon dokuz yüz bin dokuz yüz iyi insandan korkmaya gerek yok.

İyilik, güzellik o kadar çok ki, hava gibi farkına varamıyoruz.

Yirmi dört saat farkına varmadan almaya devam ettiğimiz havadan kötü koku gelince farkına vardığımız gibi milyonlarca, milyarlarca iyi insanın farkına varmayız da Bush gibi, Putin gibi Netenyahu gibi canavarlaşmış insanlara bakarak hepsine birden “İnsan görirem korkirem” dememeliyiz.

İnsanlar başarılı olanları ödüllendirmek, onurlandırmak için bazen altın, gümüş, bronz gibi madalyalar verirler. Bazen de takdir, teşekkür ifade eden yazılı bir belge verirler.

Allah (c.c.) ise insanın yüce bir yaratık olduğunu ifade ederken onun ruhunu kendi tarafından verdiğini haber vermiştir.

Allah, yeryüzünü döşek gökyüzünü tavan yapmış. Gökyüzü tavanını yıldızlarla donatmış ve insanın emrine vermiş.

Can ve tenden meydana gelen insanın teni topraktan yaratıldığı için yediği, içtiği ve giydiği topraktan gelmekte, can Rabbimiz katından geldiği için onun gıdası Peygamberler aracılığı ile yine Rabbimizden gelmekte.

Topraktan yarattığı kendi tarafından ruh verdiği, bilmediğini öğrettiği ve yeryüzünde iyilikleri emredip kötülüklerden alıkoymak için çıkardığı insanın haksız yere öldürülmesini yasaklamış.

Haksız yere adam öldürenin bütün insanları öldürmüş gibi olduğunu haber vermiştir.

Tarihi harabelerde bulduğumuz eski sanat eserleri alçıdan bile olsa kırıp atmıyoruz. O sanat eserinin yapımcısına göre değer kazandığını biliriz ve yüksek fiyatlarla satar müzelerde korumaya alırız. Bütün bu sanat eserlerinin yapımcısı kendisi de ölümlü olan bir insan.

İnsanı ise insan yaratmıyor. Doğmayan, doğurmayan ve daima Baki kalacak olan Allah’ın yarattığıdır insan. Onun için insan kırılmamalıdır. Onu bu dünya galerisinde en güzel şekilde korunmalı ve cennetin güzelliklerine hazırlamalı.

Rabbimiz, Maide süresinin 32 inci ayetinde “Haksız yere bir adamı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir” buyurur. Sevgili peygamberimiz de “Müslüman bir insanın öldürülmesinden, insansız bir dünyanın yok olması Allah katında daha ehvendir” buyurmuş.(Tirmizi, Diyat 5, İbni Mace,Diyat,1)

Bu imanla büyüyen İmamı Gazalinin hocası, İmam-ül Harameyn-el Cüveyni (H.419-478)

وأموال الدنيا لو قوبلت بقطرة دم لم تعد لها

“Bir damla kanla bir dünya malının tamamı karşılaştırılsa bir damla kana denk gelmez” der. (el-Ğıyasi s:256)

Aynı ma’nayı İmam Gazali de el-Müstasfa 1/314 de tekrarlamış.

Kur’an-ı Kerim Yasin suresinin yirmi yedinci ayetinde iman ettiği için milleti tarafından işkence edilerek öldürülen bir yiğidin kendisini öldüren topluluk hakkındaki iyi dileklerini haber verir.

İnsan, yeryüzünde Allah’ın halifesi olmak için yaratılmıştır. Tabiatı, demiri, ateşi, suları ve rüzgarı emri altına alabilecek bir güçle donatılmıştır.

Alemlere (yaratılan her şeye) rahmet olarak gönderilen rahmet peygamberinin rahmet ümmetidir. Rahmet gibi yağar. Dikenle gül, karga ile bülbül arasında ayrım yapmadan yağar. Güle renk ve koku verirken dikenin katılığını yumuşatır.

Dünyadaki bütün insanların Hz. Adem’in çocukları olduğuna iman ettiğinden onları neseben kardeşi kabul eder.

Dünyadaki bütün Müslümanlara hem neseben hem de dinen kardeşi olduğundan vücudundan bir parça kabul eder.

Kendi göz bebeğini nasıl korursa Müslüman kardeşini de öyle korur.

İşte İslâm dini, Müslüman insana, yer yüzünden fitnenin, inkarın, terörün, İslâm’a giden yolu kapayanların kaldırılması için Müslümanların tek vücut olup birlikte hareket etmelerini emreder.

Bunun için de bu günden itibaren Kur’an-ı Kerimi manasıyla beraber öğrenmeye, öğrendiklerimizi Sevgili peygamberimizi örnek alarak uygulamaya başlayalım.

#Mhmt160908

(63)

Loading Facebook Comments ...

İNSANDAN KORKMİREM” da bir yorum