DÜŞMANI KEDNİ TUZAĞINA DÜŞÜRELİM 05/02/2020 Çarşamba Mahmut Toptaş

Tarafından   5 Şubat 2020

DÜŞMANI KEDNİ TUZAĞINA DÜŞÜRELİM

05/02/2020 Çarşamba

Mahmut Toptaş

İlk defa bir kaplıcayı gezmeye gitmiştim.

Baktım kaplıcaya gelenler, ellerini sıcak suya sokuyorlar ve dayanma yarışı yapıyorlar.

Kazan kişinin diğerlerinden farkı bir iki saniye sonra elini çekmesinden başka bir şey değil.

Yanımdaki arkadaşa “Biz de katılalım ve şu adam elini çekinceye kadar biz elimizi çekmemeye kendimizi şartlandıralım” dedim, katıldık ve ben kazandım.

Dayandım ama suyun sıcaklığı, derimizi tahriş edecek durumda değildi.

Suyun derecesi bir derece fazla olsa ben de dayanamazdım.

Kaynar suyun içine elimizi sokmamız bile mümkin değil.

İslam’ın ilk şehitlerinden Yasir bin Amir ile değerli eşi Sümeyye binti Hubbat, “Azimet” i tercih edip Mekkeli kafirlerin işkenceleri altında şehit olmayı seçmişler ve imanlarından zerre kadar taviz vermemişler.

Bu şehit anne ile babanın gördüğü işkenceyi seyrettirilen çocukları olan Ammar ise “Ruhsat” ı seçmiş ve o kafirlerin istediği cümleyi söylemiş ve işkenceyle öldürülmekten kurtulmuş.

Kurtulmuş ama ağlayarak sevgili peygamberimize gelip durumu anlattığında sevgili peygamberimiz:

قَالَ كَيْفَ تَجِدُ قَلْبَكَ. قَالَ : مُطْمَئِنًا بِالإِيمَانِ. قَالَ :« إِنْ عَادُوا فَعُدْ

“O halde iken kalbini nasıl buldun” dediğinde “İmanla dopdolu idi” deyince sevgili peygamberimiz: “Tekrarlarsalar sen de aynısını tekrarla” buyurmuş (Beyhaki, Süneni Kübra, K. Mürted, bab Bab’ül mükreh)

Aynı Hadisi, Hakim, “Müstedrek” inde Nahl süresindeki 106 nci ayetin tefsirinde rivayet etmiş.

Rabbimiz Nahl süresinde:

مَنْ كَفَرَ بِاللَّهِ مِنْ بَعْدِ إِيمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُكْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِيمَانِ وَلَكِنْ مَنْ شَرَحَ بِالْكُفْرِ صَدْرًا فَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ مِنَ اللَّهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ

“Kim imanından sonra Allah’ı inkâr ederse ve göğsünü küfre açarsa, Allah’tan bir gazab onların üzerinedir ve onlar için büyük bir azap vardır. Ancak kalbi imanla mutmain iken, inkâra zorlananlar (kalbi imanlı iken diliyle inkâr edenler) hariç.” Buyurmuş. (Nahl süresi ayet 16/106)

لَا يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ وَمَنْ يَفْعَلْ ذَلِكَ فَلَيْسَ مِنَ اللَّهِ فِي شَيْءٍ إِلَّا أَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقَاةً وَيُحَذِّرُكُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِيرُ(28)

“Mü’minler, mü’minlerden başka kâfirleri dost (ve yönetici) edinmesinler. Kim bunu yaparsa, ona Allah’tan hiçbir şey yoktur. Ancak onlardan sakınmak için dost görünmeniz başka. Allah sizi kendisiyle sakındırır. Ve dönüş Allah’adır.” (Al-i Imran süresi ayet 3/28)

Sevgili peygamberimiz o türden insanların yani, baskıyla saygı duyuranların Allah katında en şerli insanlar olduğunu söylüyor:

<

p dir=”rtl”>أَنَّ عَائِشَةَ أَخْبَرَتْهُ

أَنَّهُ اسْتَأْذَنَ عَلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ رَجُلٌ فَقَالَ ائْذَنُوا لَهُ فَبِئْسَ ابْنُ الْعَشِيرَةِ أَوْ بِئْسَ أَخُو الْعَشِيرَةِ فَلَمَّا دَخَلَ أَلَانَ لَهُ الْكَلَامَ فَقُلْتُ لَهُ يَا رَسُولَ اللَّهِ قُلْتَ مَا قُلْتَ ثُمَّ أَلَنْتَ لَهُ فِي الْقَوْلِ فَقَالَ أَيْ عَائِشَةُ إِنَّ شَرَّ النَّاسِ مَنْزِلَةً عِنْدَ اللَّهِ مَنْ تَرَكَهُ أَوْ وَدَعَهُ النَّاسُ اتِّقَاءَ فُحْشِهِ

Hazreti Aişe anamız (Allah ondan razı olsun) anlatıyor: “Bir adam, peygamberin yanına girmek için izin istedi. Peygamberimiz: “Kabilesinin en kötü çocuğuna izin verin” dedi.

Adam girince peygamber, (Alleyhissalatü vesselam) ona çok nazik davrandı, sözünün en yumuşaklarıyla konuştu.

Ben: “Ya rasülelllah, biraz önce onun hakkında dediğini dedin, sonra ona dilini gayet yumuşak kullandın” dedim.

“Aişe, Allah katında derecesi en şerli olanlar, insanların onun ahlaksızlığından korktuğu için onu terk etmesi ve onu bırakmasıdır.” Dedi” (Buhari, Sahih, K. Edeb, bab’ül Müdarat)

Hiç sevmediğiniz bir insanı, makamıma, servetime, şanıma, şöhretime zarar gelmesin diye sever göründüğünüz olmadı mı?

İslam alemi de işte şu anda bizim durumuzdadır.

Onun için korkudan düşmanın yanına geçenleri, karşınıza dikilenleri, size istemeyerek diş bileyenleri değil, onları o hale getirenleri hedefleyelim.

Yoksa hep Müslümanlarla boğuşmak zorunda kalırız.

Korkudan karşımıza dikilenlerle, el altından ilişki kurabilenler kursunlar ve düşmanın tuzağına düşmanları düşürsünler.

https://soundcloud.com/erbakan/nahl-suresi-1-9-tefsiri-mahmut-toptas

#MahmutToptas #Mhmt200205

(15)

Loading Facebook Comments ...