DOSTA GÜL, DÜŞMANA GÜLLE 06/01/2020 Mahmut Toptaş

Tarafından   13 Ocak 2020

DOSTA GÜL, DÜŞMANA GÜLLE
06/01/2020
Mahmut Toptaş

Her evin girişine, her apartmanın giriş kapısına, üniversite kampüsünün girişine, Dışişlerinin, İçişlerinin, bütün bakanlıkların, Millet Meclisinin, Cumhurbaşkanlığının giriş kapısına bu günlerde şu ayeti asmalı: وَالصُّلْحُ خَيْرٌ
“Ve’s-Sulhu hayr’ Sulh/barış daha hayırlı/daha iyidir” (Nisa süresi ayet 4/128)
İlk önce kendimizle barışık olmalıyız, sonra ailemizle, komşumuzla, mahallemizle, şehrimizle, ülkemizle bütün Müslümanlarla, ondan sonra hazreti Adem aleyhisselamın bütün çocuklarıyla, Kur’an’ın belirttiği şekilde barış içinde olmaya çalışacağız.
Sevgili peygamberimiz, 23 yıllık tebliği sonunda Arap yarımadasının tamamı Müslüman olmuş. Bu esnada bütün savaşlarında geçen zamanın toplamı üç ayı geçmez.
Ama hala okullarımızda “Siyer” dersinde o savaşların yeri, tarihi, karşılıklı komutanların isimleri öğretilir fakat 23 yıl dokuz ay ne yaptığı öğretilmez. Yani barış ve barışa yönelik çalışmaları hiçbir ünitede yer almaz. İslam’a göre insanlar üç guruba ayrılırlar.
Müslümanlar, Münafıklar, kafirler.
Kafirler, zarar vermedikleri, saldırıya geçmedikleri, sözlerinde, anlaşmalarında durdukları sürece hiç birinin kılına zarar verilemez.
Müslümanlar ise, hangi ırk ve renkten olurlarsa olsunlar bütün Müslümanların dostudurlar:
إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آَمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ
“Sizin dost ve idareciniz, Allah, Onun Rasülü ve rukü ederek na-maz kılıp zekât ve¬ren mü’minlerdir.
وَمَنْ يَتَوَلَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آَمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ
“Kim Allah’ı, Rasülünü ve iman edenleri dost ve yönetici edi-nirse, şüphesiz Allah’ın tarafını tutanlardırlar, galip ge¬lenlerin ta ken-dileridir.” (Maide süresi ayet 5/55-56) Bizim birinci derecede dostumuz Allah celle celelüh tür.
İkinci derecede dostumuz Muhammed Mustafa sallellahü aleyhi ve sellemdir. Üçüncü derecede dostumuz Namazını kılan, zekatını veren Müslümanlardır. Nokta. Dost bildiğimiz ve “Din kardeşi” dediğimiz bize silah doğrultursa ne yapalım?
Allah için, Siyasilere, Komutanlara, Strateji uzmanlarına, Hocalara, Ayetullahlara, Mollalara, Şeyhlere, Radikallere, Fundamentalistlere, ılımlılara, Şahinlere, Güvercinlere….yalvarıyorum, sizin kendi aklınıza, fikrinize, düşüncenize, …cılığınıza, …culuğunuza, kliğinize, batı eğitiminize, doğu eğitiminize, ben bağlı olmak zorunda değilim.
Hepimizin bağlı olmak zorunda olduğu biri var ki o olmasa bir dakika da nefessiz gideriz. Havayı ve ciğerlerimizi yaratan, neyi nasıl yapacağımızı da öğretiyor: Bu günlerde Habil’in kendisini öldürmeye gelen kardeşi Kabil’e dediğini diyelim:
لَئِنْ بَسَطْتَ إِلَيَّ يَدَكَ لِتَقْتُلَنِي مَا أَنَا بِبَاسِطٍ يَدِيَ إِلَيْكَ لِأَقْتُلَكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ
“Eğer sen, beni öldürmek için elini uzatırsan, ben seni öl¬dürmek için elimi uzatmayaca¬ğım. Ben âlemlerin Rabbi Al¬lah’tan korkarım.” (Maide süresi ayet 5/28) Ahnef bin Kays anlatıyor:
عَنِ الْحَسَنِ قَالَ خَرَجْتُ بِسِلاَحِى لَيَالِىَ الْفِتْنَةِ فَاسْتَقْبَلَنِى أَبُو بَكْرَةَ فَقَالَ أَيْنَ تُرِيدُ قُلْتُ أُرِيدُ نُصْرَةَ ابْنِ عَمِّ رَسُولِ اللَّهِ – صلى الله عليه وسلم – . قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ – صلى الله عليه وسلم – « إِذَا تَوَاجَهَ الْمُسْلِمَانِ بِسَيْفَيْهِمَا فَكِلاَهُمَا مِنْ أَهْلِ النَّارِ » . قِيلَ فَهَذَا الْقَاتِلُ ، فَمَا بَالُ الْمَقْتُولِ قَالَ « إِنَّهُ أَرَادَ قَتْلَ صَاحِبِهِ
“Ali’ye (hazreti Ali) yardım için çıktım. Ebu Bekre’yle karşılaştım. Nereye? Diye sordu. Ali’yi kastederek, “Peygamberin amcası oğluna yardıma” dedim.
Ahnef, geri dön, ben Allah Rasülünü şöyle derken işittim: “İki Müslüman, kılıçlarıyla yüz yüze gelirse, katil de maktül de ateştedir” dedi.
Ben veya bir başkası “Ya Rasülellah, haydi şu katil, ya maktülün günahı ne?” dedi.
O da kardeşini öldürmek istiyordu.” Dedi. (Müslim, Sahih, K. Fiten, bab 3, hadis 2888) Ya öldürürse?
Binlerce yıldır Kabil’in öldürdüğü kardeşi Habil’in adı rahmetle anılmaya devam ediyor.
Tarihin her döneminde kardeşin öldürdüğü kardeş sayısı, düşmanın öldürdüğünün yanında binde bir olmaz. Yaşadığımız bir olaydan örnek verelim:
Zalim Saddam, otuz yılda otuz bin Müslüman kardeşini öldürmüş.
Saddam zalimini öldürmek için Irak’ı işgal eden Amerika askerleri, işgalin ilk yılında bir milyonun üzerinde, Sünni, Şii, Arap, Fars, Türk, Kürt ayırımı yapmadan Müslüman öldürmüştür. Onun içindir ki Müslümanlar arasında Habil siyaseti gerekir.
Kudurmuş kafir, ülkeleri talan eden, halkın üzerine her türlü öldürücü silahları tepelerinden boşaltan, yaşlı, çocuk, kadın, erkek, asker, sivil tanımadan, Müslümanlıkta birleşen herkesi öldüren, servetlerini sömüren, İslam düşmanlarına karşı, Kur’an’ın emir ve yasaklarına uymak gerekir:
وَإِنْ نَكَثُوا أَيْمَانَهُمْ مِنْ بَعْدِ عَهْدِهِمْ وَطَعَنُوا فِي دِينِكُمْ فَقَاتِلُوا أَئِمَّةَ الْكُفْرِ إِنَّهُمْ لَا أَيْمَانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ يَنْتَهُونَ
“Eğer antlaşmalarından sonra yeminlerinden dönerler ve dininize dil uzatırlarsa, küfrün önderleriyle savaşın. Çünkü onların yeminleri (antlaşmalarına ve yeminlerine bağlılıkları) yoktur. Belki vaz geçerler.” (Tebve süresi ayet 9/12)
Yalanları, talanları, katliam yapanların önderlerini, yani siyasi ve askeri önderlerini öldürün” derken o düşmanlık yapanların halkına yönelik savaş yapmayın anlamına gelir.
Amelde hata eden Müslümanlar arasından birileri, tutar, temelde hatalı olan İslam düşmanıyla ittifak yapıp, hatalı Müslümana zarar verdiğinde bilsin ki, o yardım ettiği İslam düşmanı o da zarar verecektir. Sevgili peygamberimizi dinleyelim:
قال رَسُولَ اللهِ صلى الله عليه وسلم من أعان ظالما سلطه الله عليه
“Men eane zalimen, selletahüllahü aleyhi/Kim, zalime yardım ederse, Allah o zalimi ona musallat eder.” Buyurmuş. (Acluni, Keşf-ül Hafa 2/227, İbn-i Asakir, Fütuh’uş-Şam 34/4) Acluni, Hadisin manasının sahih olduğunu söyler ve En’am süresindeki: وَكَذَلِكَ نُوَلِّي بَعْضَ الظَّالِمِينَ بَعْضًا بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ
“İşte böyle yapmaları se¬bebi ile, zalimlerin bir kısmını diğe¬rinin üze¬rine musal¬lat ede¬riz.” Ayetini delil getirir. (En’am süresi ayet 6/129) .

#MahmutToptasb#Mhmt200106

(5)

Loading Facebook Comments ...