CEHENNEM ATEŞİ DAHA ŞİDDETLİ –  MAHMUT TOPTAŞ

Tarafından   19 Haziran 2016
CEHENNEM ATEŞİ DAHA ŞİDDETLİ –  MAHMUT TOPTAŞ
Dün, bazı illerimizde sıcaklık 41 dereceyi bulduğu bilgisini verdi Meteoroloji.
Oruç tutmayanlarımız, “İnsan bu sıcakta oruca nasıl dayanır” diye hatırından geçirirken traktörünün üzerinde ekin biçen çiftçi de “Abartıyorlar” diye hatırından geçiriyor.
Oruç açlığının kendine göre serinletici olduğunu unutuyorlar.
Temmuz ayında, orakla ekin dererken oruç tuttuğumu ve orucun verdiği serinliği biliyorum.
Daha ağır işlerde çalışanların su kaybından dolayı suya hasret çekeceklerini de biliyorum.
Ama hani Yunus Emre:
“Gelin bu gün yanalım, yarın yanmamak için” dediği gibi ahiretin yangını bu dünyada yanmaya benzemez.
Bizans kralı Heraklius, Şam diyarını kontrol ederken Müslümanlara karşı bir harp hazırlığına girişir.
Bunu haber alan sevgili peygamberimiz onu ve ordusunu Tebük’te durdurmak için sefer hazırlığı yapar.
Daha önceki seferlere çıkarken hedefi açıklamadığı halde bu sefere çıkışta Tebük seferine çıkılacağını, Bizans kralı Heraklius’a karşı durulacağını ilan etmiş ve ona göre hazırlık yapılmasını istemiş.
Bizans’ın gücünü az çok bilen Münafıklar, göz göre göre ölüme gidileceğini yaymaya başlamışlar ve düşman ordusunun gücünü abartılı olarak anlatırlarken Medine’de insanları, hayvanları ve hurmaları kavuran yaz sıcağını da çıkarmışlar mücahitlerin karşısına ve korkutma propagandası yapmışlar.
Rabbimiz bu olayı şöyle haber verir:
فَرِحَ الْمُخَلَّفُونَ بِمَقْعَدِهِمْ خِلَافَ رَسُولِ اللَّهِ وَكَرِهُوا أَنْ يُجَاهِدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَقَالُوا لَا تَنْفِرُوا فِي الْحَرِّ قُلْ نَارُ جَهَنَّمَ أَشَدُّ حَرًّا لَوْ كَانُوا يَفْقَهُونَ
“Allah’ın Resulüne muhalefet edip, geride kalıp oturanlar, sevindiler. Allah yolunda malları ve canlarıyla cihat etmekten hoş­lanmadılar ve: “bu sıcaklarda topluca harbe çıkmayın” dediler.”
 Deki: “cehennem ateşi daha sıcak.” Keşke bilselerdi (de geride kalmasalardı.) (Tevbe süresi ayet 81)
Kendisi oruç tuttuğu halde ergenlik çağına gelmiş taze fidan gibi oğlu veya kızının bu sıcaklarda oruç tutmamasını isteyen anne ve babalar, acaba bu fidan gibi çocuklarının cehennemde odun olup yakılmasını mı isterler? Desem yanlış olur.
Dünyada hiçbir ana veya baba bu istekte bulunamaz ama doğru bildiği yanlış yola çocuklarını da sürükleyerek bir kısım anne ve babalar, çocuklarını Yahudi, Hıristiyan veya Ateist yaparak yakma işlemine yardımcı olurlar da farkında olmazlar.
Sevgili peygamberimiz de cehennem ateşini bize anlatmak için Arapların abartı rakamı olan yetmiş rakamını kullanarak:
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ، وعَمْرٌو ، عَنْ يَحْيَى بْنِ جَعْدَةَ : إِنَّ نَارَكُمْ هَذِهِ جُزْءٌ مِنْ سَبْعِينَ جُزْءًا مِنْ نَارِ جَهَنَّمَ ، وَضُرِبَتْ بِالْبَحْرِ مَرَّتَيْنِ ، وَلَوْلاَ ذَلِكَ مَا جَعَلَ اللَّهُ فِيهَا مَنْفَعَةً لأَحَدٍ
“Yeryüzünün ateşi cehennem ateşinin 70 parçasından bir parçadır.) ve bu da deniz suyundan iki defa geçirildikten sonra yeryüzüne indirilmiştir. Eğer böyle yapılmasaydı o ateşte Allah hiçbir fayda kılmazdı.” Buyurmuş (Tirmizi, Sünen, K. Cehennem bab 7, Malik, Muvatta, K. cehen­nem bab 1, Ahmet, Müsned, Ebu Hüreyre hadisi)
İmanın tadına varalım, İslam’ın serinliğinde hayat sürelim, sonsuz senelerde yanmaktan, azap çekmekten, acı duymaktan kurtulmak için bizi yaratan, yaşatan, kalp ve kalıbımızı yöneten Allah’ımızın rızasını kazanmak için onun kuralları başlangıçta ağır gelse de uymaya çalışalım.
#Mhmt160621

 #MahmutToptas

(16)

Loading Facebook Comments ...