BİZ NASIL BİR MÜSLÜMANIZ Mahmut Toptaş 29/08/2019 Perşembe

Tarafından   29 Ağustos 2019

BİZ NASIL BİR MÜSLÜMANIZ
Mahmut Toptaş
29/08/2019 Perşembe

Devlet memuru iken bana yapılan hiçbir haksızlığa itiraz dilekçem olmadı.

Hakkım olan bir istekte bulundum, “İsteğiniz yerine getirilememiştir” cevabı aldım.

Memur olma isteğimi bildiren dilekçemden sonra bu devletten istediğimi bildiren ikinci dilekçemdi.

Başkanın yardımcısına sordum, “Bu adamın en sevdiği kişi kim” dedim.

Yardımcı, Ankara bürokrasisini özetleyen bir cümleyle cevap verdi, “Bürokratların sevdiği yoktur, korktuğu vardır.”

Benim bir salonda yaptığım Tefsir dersine düzenli gelen birinin, bu derse katılmasını şaşkınlıkla karşılayanlar vardı.

O adamla dersi dinlemenin dışında hiç temasımız olmazdı.

Dersten sonra kulağına “Böyle bir isteğimi geri çevirdiler” dedim ve bir hafta içinde hakkımı verdiler.

Konferansa gittiğim yerde tanıştığım Ankara bürokratlarından bir genel müdür’e bu olayı anlattım, o da bana bir bürokratın günlüğünü anlatıverdi.

“Tepeye çıkar gibi, merdivene tırmanır gibi hep gözün yukarıda olacak, ama seni yukarı çıkaran her taşı veya basamağı yıkıp çıkacaksın, yukarıdaki basamağa el uzatacaksın, çekeceksin, çıkınca onu devirip bir yukarıya tırmanacaksın ki devrildiğinde alt basamaklar olmadığından ses getirsin.

Peki, dedim, “Kendisinin makam olarak aşağısındakileri ezdiği gibi, kendisine bu kötü fikirleri fısıldayan şeytanını ezseydi, tekmeleseydi, yukardakilerin gönlünü alırken yaptığı kulluk hizmetlerinin yerine Allah’a kul olsaydı ne olurdu?” dediğimde ‘Hepsi Allah’ın velisi olur ve Türkiye kurtulduğu gibi dünyanın kurtuluşuna sebep olabilirlerdi.” Dedi.

Şöyle diyelim, başkanın gözüne girebilmek için yaptığımız çalışmanın yarısını, Allah’ın rızasını kazanmak için yapsak nasıl olur?

Terfi ve tenzilimiz elinde olan birine yaptığımız yaltaklanma yerine mülkün sahibi ve yöneticisi olan, dilediğini aziz, dilediğini zelil eden Rabbinin emirlerine sımsıkı sarılsa, dünya makamlarının toplamının trilyon kere trilyon yükseklikteki makamlara çıkar insanlarımız.

Yök’ten gelen emirler ve yasaklara uyduğumuz kadar, Gökten gelen emir ve yasaklara uyuversek önce insanlık makamına yükseleceğiz, sonra Rabbimin bildiği, bizim bilemediğimiz makamları elde edeceğiz.

İnsanların menfaatı ve maslahatı için kanun koyanlar, bu kanunları koyma çalışması yaparlarken ülkemizi dört tarafından kuşatan ve her türlü zararı vermeye çalışan Trump, Putin, Merkel, B.M., A.B., kriterlerine uygunluğuna dikkat ettiklerinin yarısı kadar kendileri bu çalışmayı yaparken, her saniyede ciğerlerini çalıştıran ve dünyanın en değerli ve en parasız nimeti olan havayı veren Allah celle celalühün kriterlerini hatırlarından bari geçirseler ne olur!

Şu iki ayeti okuyun:
وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْدَادًا يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّهِ وَالَّذِينَ آَمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُوا إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِيعًا وَأَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ
“İnsanlar arasında, Allah’tan başkasını O’na ortak koşanlar ve onları Allah’ı sever gibi sevenler vardır. İman edenlerin Allah’a sevgisi ise daha kuvvetlidir. Zalimler azabı görecekleri zaman bütün güç ve kuvvetin şüphesiz Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın gerçekten çetin azaplı olduğunu keşke (Bu dünyada iken) bilselerdi.” (Bakara süresi ayet 2/165)

فَإِذَا قَضَيْتُمْ مَنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُوا اللَّهَ كَذِكْرِكُمْ آَبَاءَكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَقُولُ رَبَّنَا آَتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الْآَخِرَةِ مِنْ خَلَاقٍ
“Haccınızı yerine getirdiğinizde, atalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla Allah’ı zikredin. İnsanlardan bir kısmı var ki “Rabbimiz, bize dünyada ver” der. Onların âhirette nasibi yoktur.” (Bakara süresi ayet 2/200)

Bize ne oldu!

#MahmutToptas #Mhmt190829

(5)

Loading Facebook Comments ...