ANNE-BABA KAFİR DE OLSA – MAHMUT TOPTAŞ 06/02/2019 Çarşamba

Tarafından   6 Şubat 2019

ANNE-BABA KAFİR DE OLSA – MAHMUT TOPTAŞ

06/02/2019 Çarşamba

Her sene Amerika’dan şöyle birkaç haber geçer ajanslarımıza: “Kırk yıllık mahkumun, suçsuz olduğu ortaya çıktı ve tahliye oldu.”

Şimdi bu haberi okuyan bir hayran “Amerika’da hakimler var”

Kırk yıl altmış yıl, otuz yıl yatıp suçsuzluğu anlaşılınca tahliye olanların yüzde doksan dokuzu siyahilerden olur, cinayeti işleyip suçu siyahinin üzerine atan, savcılık yapan, mahkumiyyet kararını veren de çoğunlukla beyaz olur.

Başkası üzerinden ahkam kesmek kolay olur.

Kendimizi yoklayalım.

En yakınınızdan ve en sevdiklerinizden biri, isteyerek veya kaza sonucu bir suç işledi.

Suçu işleyeni yalnız siz gördünüz, sizden başka şahit yok.

Çekip gittiniz. Görevliler, suçu işleyeni aramaya devam ederlerken suçsuz biri üzerine yürürler, yan delillerden adama doğru yaklaşırlar ve karakolda baskılar sonunda suçlu durumuna girer ve mahkeme ağır bir ceza vermek üzere.

Siz, ne yaparsınız?

Veya sevdiğiniz adamla, bir başka zanlı üzerinde araştırmalar yapılırken, öbür zanlı üzerinde kanaatler ağır basmaya başladığı ve ağır bir ceza ila karşı karşıya kaldığı anda ne yaparsınız.

Bizim, Allah ve Rasülünden sonra en çok sevdiğimiz ve sevdiklerimiz vardır.

Başta Kur’an ifadesiyle kendimiz, anne-babamız ve akrabalarımızdan biri bir yanlış yapsak veya yapsa Rabbimiz bizim adaletten ayrılmamamız gerektiğini emreder:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَى أَنْفُسِكُمْ أَوِ الْوَالِدَيْنِ وَالْأَقْرَبِينَ إِنْ يَكُنْ غَنِيًّا أَوْ فَقِيرًا فَاللَّهُ أَوْلَى بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَى أَنْ تَعْدِلُوا وَإِنْ تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا

“Ey iman edenler, kendiniz, anne babanız ve akrabanız aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti yerine getirenlerden olun. İster zengin, ister fakir olsun fark etmez. Allah onlara daha yakındır. Adaletten yüz çevirerek nefsin arzusuna uymayın. Şayet dilinizi eğer veya yüz çevirirseniz, iyi bilinki Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa süresi ayet 4/135)

Cağaloğlu’nda, güzel bir salonda, Kur’an-i Kerimi herkese açık olarak baştan sona kadar anlatırken dinleyenlerin çoğunluğu avukatlardan meydana geliyordu.

O avukatlardan biri ki, benim İstanbul’da edindiğin dostların en saygınlarından biriydi. Dersten sonra “Hiçbir zaman haksız bir adamın davasını almadım. Kazanabileceğimi bilsem bile adamın haksızlığını anladığım anda davayı almadım.

Ancak bu günkü ayette “kişi fakir de olsa, zengin de olsa adaletten ayrılmayın” diyor.

Siz de açıklarken Türkiye’nin en zengini hakkında en fakir bir işçisi hak iddiasıyla dava açsa, siz de o konuda zenginin haklı olduğunu bilseniz, siz doğru olanı söyleyeceksiniz. Fakir haklıysa onun, zengin haklıysa zenginin tarafında olacaksınız” dediniz.

Ben, kolu iş esnasında kopan bir işçinin avukatlığını yaptım. Bilirkişi raporlarına göre işverenin hiçbir kusurunun olmadığı, işçinin kendi kusuru nedeniyle elini kaybettiği ortaya çıkınca ben yeni bir bilirkişi istedim ve akla hayale gelmedik bir yoldan bilirkişi raporuyla işçiyi haklı durumuna geçirdim ve bütün haklarını aldım. Şimdi ben ne yapayım?

“O işadamına git ve bu ayeti ve o günkü yaptığın haksızlığı anlat ve helallık dile” demiştim.

Haklı kral veya köle, patron veya işçi, General veya er, zengin veya fakir….hiç fark etmez haklı olanın yanında olunacak.

Babanız veya anneniz, birisine haksızlık yaptığında annenizin haksızlığını söyleyin ama yine annenize iyilik yapmaya devam ediniz.

Hatta babanızın yaptığı haksızlığın tazminatını gücünüz yetiyorsa siz ödeyiniz, ama haklının yanında yer alınız, babam diye haksızken haklı çıkarmaya çalışmayınız.

Müşrik, putperest anne ve babaya bile iyilik yapmayı emreden Rabbimiz, eğer putperestliğe, ateistliğe, deistliğe ve bütün pisliklerin her çeşidine en sevdiğiniz davet ederse yine de onlara iyiliğe devam edeceğiz ama inkar emrini tutmayacağız:
وَإِنْ جَاهَدَاكَ عَلَى أَنْ تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًا وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

“Hakkında bilginin olmadığı şeyi, bana ortak koşman için, anne ve baban seni zorlarsa, sakın onlara itaat etme. Bu dünyada onlarla iyi geçin ve bana yönelenin yoluna uy. Sonra dönüşünüz banadır. Yaptıklarınızı size haber veririm.” Buyuruyor Rabbimiz.(Lokman süresi ayet 31/15)

Sevgili peygamberimizin eğitiminden geçen Abdullah bin Ravaha, Hayber Yahudilerinden vergi toplamaya gönderildiğinde Yahudiler ona rüşvet teklif ederler. O da şöyle cevap verir:
أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كَانَ يَبْعَثُ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ رَوَاحَةَ إِلَى خَيْبَرَ فَيَخْرُصُ بَيْنَهُ وَبَيْنَ يَهُودِ خَيْبَرَ قَالَ فَجَمَعُوا لَهُ حَلْيًا مِنْ حَلْيِ نِسَائِهِمْ فَقَالُوا لَهُ هَذَا لَكَ وَخَفِّفْ عَنَّا وَتَجَاوَزْ فِي الْقَسْمِ فَقَالَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ رَوَاحَةَ يَا مَعْشَرَ الْيَهُودِ وَاللَّهِ إِنَّكُمْ لَمِنْ أَبْغَضِ خَلْقِ اللَّهِ إِلَيَّ وَمَا ذَاكَ بِحَامِلِي عَلَى أَنْ أَحِيفَ عَلَيْكُمْ فَأَمَّا مَا عَرَضْتُمْ مِنْ الرَّشْوَةِ فَإِنَّهَا سُحْتٌ وَإِنَّا لَا نَأْكُلُهَا فَقَالُوا بِهَذَا قَامَتْ السَّمَوَاتُ وَالْأَرْضُ

“…Ey Yahudi topluluğu, Allah’a yemin olsun ki siz, benim yanımda Allah’ın yarattıklarının en sevimsizisiniz. Ama bu durum, beni size haksızlık yapmaya götürmez. Bana sunduğunuz rüşvet bize haramdır. Biz haram yemeyiz.” Dedi. Yahudiler: “Yer ve gök işte bu adalet üstünde durur” dediler.” (Malik, Müvatta, K. Müsakat, bab 1)

#MahmutToptas #Mhmt190206

(6)

Loading Facebook Comments ...