ZALİME YANDAŞ OLMAYALIM

Tarafından   27 Kasım 2015

ZALİME YANDAŞ OLMAYALIM …:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

Sivrisineğin en büyük olduğu zaman karnını, emdiği kanlarla doldurduğu zaman olurmuş, ama o an aynı zamanda ölüm zamanı olurmuş.

Amerika başta beyin emerek şişmeye başladı. Bütün Dünyada en zeki çocukların beyinlerini sömürdü. O çocuklara silahların her çeşidini yaptırdı ve o çocuğun ülkesinin direnen insanlarının kanını akıttı ve bütün ürünlerinin karşılığında silahlar sattı. Hâlâ da satmaya devam ediyor. Milyonlarca beyin, beni de ülkesine götürse de dolar karşılığında ona hizmet ederek kendi ülkemin insanlarına hava atsam diye bekliyor.

Firavun, yanı başında duran Haman gibi bir kurnaz bilgin,

Karun gibi bir hortumcu zengin varken ilim adamlarını Hz. Musa ile karşı karşıya getirir ve yarıştırır. Firavunun adamları “Biz galip gelirsek bize ne vereceksin?” diye sorduklarında Firavun: “Siz benim yakınım olacaksınız” diyor.(Bak A’raf süresi ayet 114, Şifa Tefsiri 3/235)

Amerika’nın yakını olmak için kendi Pentagon’unu bile göremeyenin gözlerini badem yapanlar, içindeki kini köpürüp dışına Haç olarak çıktığında Haç’ı Hac yapanlar, daha çok Müslüman’ın ölmesi, Amerika askerlerinin hiç ölmemesi için Amerika’ya akıl veren strateji azmanları, bunların hepsinin isteği bir aferin ve bir dolar.

Şeytanın gör dediğini görenler, şeytanın avukatlığına soyunanlar rüzgârdan kalemlerle sudan defterler üzerine yazı yazar gibi gelip geçici titreşimler meydana getirirler.

Altından haç olmaktansa gümüşten hilâl olmayı tercih edelim.

Altın kadehte zehir olmaktansa kırık çanakta panzehir olmayı tercih edelim.

Domuz derisine basılmış yağlı koyun peyniri olmaktansa, koyun derisine basılmış çökelek olmayı tercih edelim.

Firavun’un sarayında bir eli …burger’de bir eli cola’da köle gibi yaşamaktansa, çölde Musa Aleyhisselâm la hür bir şekilde yaşamayı tercih edelim.

Allaha kullukta özgürlüğü tadan Hz. Musa, Firavun’un saltanatına son vermiş ve sonuç Müttakilerin lehine olmuştur.

Ateşin görevi yakmak, akrebin görevi sokmak olduğuna göre sızlanmanın, şikayet etmenin, sorun üretmenin faydası yok.

Hemen tez elden çevremizde Kur’an eğitimine emek verenlerin yardımcısı olalım. Çevremizde öyle birini bilmiyorsak öncü biz olalım.

İşyerimizde arkadaşlarımızla boş yere laf üreterek zaman öldürmek yerine bir İlmihal kitabından her gün birkaç sayfa okuyarak dini bilgileri yaygınlaştıralım.

Her gün çarşıya bir ayetin manasını sunalım. O sokakta o günün konusu o ayet olsun.

Mesela sabahleyin iş yerine gelmeden önce manasıyla beraber okuduğumuz bir ayeti iş yerinde sabah çayını içerken arkadaşlarınıza sunsanız, her gün bunu yapsanız, bir gün gelir arkadaşlarınız sizin Nur borsasına sunacağınız ayeti beklemeye başlarlar. Derken onlar da bu Nur Borsasına kendi getirdiklerini sunmaya başlarlar.

Bu hareket bizim İman birliğimiz delilleriyle kuvvetlendirir.

Bilgi birliği meydana getirir. Ve sonunda her kafadan bir ses yerine koro halinde tek ses meydana gelir ve düşman bizim aramızda satılık insan bulamaz hale gelir.

Bu arada çevremizdeki insanların her türlü krizine merhem olmaya çalışalım.

Sevgili Peygamberimizin “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisine kulak verip yediğimizden yedirmeye çalışalım. (Hadis, Hakim, birr ve sıle 4/167, Taberani ve Ebu Yala rivayet etmişler ricalin sika olduğunu söylemişler. Bak, İbni Receb Camiul ilim ve hıkem, ikinci hadisin şerhi sayfa 48)

Köyümüzde, mahallemizde, sitemizde yaşayan fakir insanları arayıp bulmalı ve acil ihtiyaçları bir şekilde karşılandıktan sonra kendisinin durumuna uygun evini geçindirebilecek bir yol gösterilmeye çalışılmalı.

Ev sahibi iseniz, durumunuz iyi ise zor durumda olan kiracınıza kolaylık gösteriniz.

Kiracı iseniz, ev sahibi kirayla geçiniyorsa ve sizin durumunuz iyi ise yeniden kirayı yükseltiniz.

Sitede veya apartmanda iseniz, kömür, aydınlatma, kapıcı parası gibi ortak giderlere katılamayacak komşularınızın Müslüman-Kafir ayrımı yapmadan borcunu ödeyiveriniz.

Alacaklı iseniz borçluyu daraltmayınız. Siz ona ne kadar genişlik verirseniz, Allah iki dünyanızı da genişletir.

Borçlu iseniz ve de müsaitseniz, zamanı gelmeden borcunuzu ödeyerek işleri kolaylaştırınız.

Canımızın gıdası Kur’anla ruhi açlığımızı giderip, birlik ve beraberliğimizi sağladığımız gibi tenimizin gıdası helal yiyecek ve içecekler konusunda da yardımlaşmaya, kasa ve tasalarımızı paylaşmaya devam edelim ki, bozguncular aramıza girerek bizi dağıtamasın.
https://soundcloud.com/erbakan/zalime-yandas-olmayalim-23-kasim-2015-mahmut-toptas (5 dk)

https://soundcloud.com/erbakan/085-fatir-suresi-10-11-tefsiri-mahmut-toptas (30 dk.)

(21)

Loading Facebook Comments ...