…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… ZAMANIN YELİNE VE SELİNE KAPILMAYALIM 14/03/2019 Perşembe

Tarafından   17 Mart 2019

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

ZAMANIN YELİNE VE SELİNE KAPILMAYALIM

14/03/2019 Perşembe

12 bin öğrencisi olan İmam-Hatip okulunun en sevilen, sayılan, himayesine sığınılan öğretmen o.

Birinci sınıfa kaydolan öğrenciler bile adını duydukları için görmek isterler.

Derslerine giremediği sınıfların öğrencileri de bir şekilde adını ve kahramanlıklarını birbirlerine naklederler.

Öğrenci babası.

Öğrencilerin dersleriyle ilgilendiği gibi ayakkabılarından cep harçlıklarına kadar yetişmeye çalışırdı.

Öğrencilik yıllarında, 27 Mayıs günlerinde, ilde dinsizlik yapmaya çalışan ve bir çok provokatif/kışkırtıcı faaliyetler yapan valinin burnuna yumruğu indirmiş, bir gece karakolda polislerin saygıyla hizmetleri içinde kaldıktan sonra yiğit hakim ve savcı maharetiyle tahliye edilmiş, beş yıl süren dava beratla neticelenmiş.

Derken 12 Eylül 1980 darbesi olunca eski defterleri karıştırırlar, vali döven adamı önce tutuklarlar sonra görevine son verirler.

Daha sonra kimsenin gitmek istemediği bir ilçeye öğretmen olarak atarlar.

Liseye varır, öğretmenler salonuna girer, bir de bakar ki, solcu öğretmenler öbek olmuşlar bir tarafta, Ülkücüler bir tarafta, Akıncılar bir tarafta çay içerler.

Kahramanımız da salonun ortasına durur ve “Beni dinleyin, ben de sizin gibi siyasetzedeyim.

Burada birbirimize kaş çatmak, omuz atmak, laf sokuşturmak yok.

Herkes inancını ve ideolojisini sınıflarda döksünler, öğrenciler istediğini alsınlar” der ve hepsine çay ısmarlar.

Onun olduğu yerde hiçbir öğretmenin sevgisi onun önüne geçemeyeceğini bilir ve öğrencilerin tamamı Akıncı ve Milli görüşçü olur.

Seçim günlerindeyiz. Rüzgara kapılıp gazel gibi sürüklenmemeye dikkat edelim.

Aynı halkada gözlerini yumup tesbihini çekerken dizi dizine değen insanlarımız, zamanın seline kapılıp yerinden oynayınca, dizine değdiği adamı karşısında görünce birbirlerine diş bilemeye başlıyorlar.

Karşısında dişlerini sıkana sen, diş bileme.

Sizi parçalayanlara dikkat ediniz.

Akan sel ayırıyor bizi.

Ve biz, sel üstündeki çerçöp gibi birbirimizle sürtüşürken selin önüne kapılıp götürülüyoruz.

Yolların günahı yok ama, yoldan çıkanların para kokusunun peşine takılan eski dava arkadaşlarına sen de laf çakma.

Lastik ayakkabı bulamazken İstanbul’a okumaya gelmiş, diploma almış, evlenmiş, çocuk sahibi olmuş insanlarımızın hayat şartlarının yeline kapılmış insanlarımızdır onlar.

Aydan adam getiremeyeceğimize göre, onlarla teması kesmeden, teması kesenlerin, eski iyi anılarını konuşarak, yazışarak eskiyi unutmamasına çalışmak ve sıratı müstekıyme dönmesi için yürekten yanmak gerekir.

Ayırana değil ayrılana kızıyoruz.

Bütün İslam aleminde durum aynıdır.

Deniz kenarındaki çakıl taşları gibi, birbirimizi yiyip bitirmeye çalışıyoruz.

Dalgalar ve denizin gel-gitlerine ağzımızı açamıyoruz.

Bizi birbirimizle sürtüştürenleri görmek istemiyoruz.

عَنْ ثَوْبَانَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- « إِنَّ اللَّهَ زَوَى لِىَ الأَرْضَ فَرَأَيْتُ مَشَارِقَهَا وَمَغَارِبَهَا وَإِنَّ أُمَّتِى سَيَبْلُغُ مُلْكُهَا مَا زُوِىَ لِى مِنْهَا وَأُعْطِيتُ الْكَنْزَيْنِ الأَحْمَرَ وَالأَبْيَضَ وَإِنِّى سَأَلْتُ رَبِّى لأُمَّتِى أَنْ لاَ يُهْلِكَهَا بِسَنَةٍ بِعَامَّةٍ وَأَنْ لاَ يُسَلِّطَ عَلَيْهِمْ عَدُوًّا مِنْ سِوَى أَنْفُسِهِمْ فَيَسْتَبِيحَ بَيْضَتَهُمْ وَإِنَّ رَبِّى قَالَ يَا مُحَمَّدُ إِنِّى إِذَا قَضَيْتُ قَضَاءً فَإِنَّهُ لاَ يُرَدُّ وَإِنِّى أَعْطَيْتُكَ لأُمَّتِكَ أَنْ لاَ أُهْلِكَهُمْ بِسَنَةٍ بِعَامَّةٍ وَأَنْ لاَ أُسَلِّطَ عَلَيْهِمْ عَدُوًّا مِنْ سِوَى أَنْفُسِهِمْ يَسْتَبِيحُ بَيْضَتَهُمْ وَلَوِ اجْتَمَعَ عَلَيْهِمْ مَنْ بِأَقْطَارِهَا – أَوْ قَالَ مَنْ بَيْنَ أَقْطَارِهَا – حَتَّى يَكُونَ بَعْضُهُمْ يُهْلِكُ بَعْضًا وَيَسْبِى بَعْضُهُمْ بَعْضًا

“Allah, bana yeryüzünü dürdü ve ben, yeryüzünün doğularını ve batılarını gördüm. Ümmetim, bana dürülüp gösterilen bütün buralara sahip olacaktır. Bana Sarı ve beyaz hazineler (Bizansın ve Pers imparatorluğunun altın ve gümüşleri, her renkten insanlar) verildi.

Ben, Rabbimden ümmetimin genel bir kıtlık ile helak olmamasını, kendi nefisleri/kendileri gibi Müslüman olanların dışında bir düşman musallat etmemesini ve asıllarının/dinlerinin yok edilmemesini istedim.

Rabbim de buyurdu ki, “Ya Muhammed (s.a.v.) Ben bir işe karar verdikten sonra o geri çevrilemez. Ben sana ve ümmetine verdiğim şu ki, ümmetini genel bir kıtlıkla helak etmeyeceğim. Kendilerinin dışında bir düşman musallat etmeyeceğim. Yeryüzünün bütün kıtaları birleşse de sizi helak edemeyecekler. Ancak kendi aralarındaki çekişme nedeniyle birbirlerini helak etmek ve esir etmek olacaktır” buyurmuş. (Müslim, Sahih, K. Fiten, bab 5)

Aman, aman ha aman, “Ben Müslümanım” diyen ve görüntüsünde İslam düşmanlığı olmayan dervişe, berduşa, sağcıya, solcuya, şeriatçıya, tarikatçıya, ılımlıya, radikala…dünyanın her neresinde olursa olsun, hiçbir Müslümanla arayı açmamaya dikkat edelim.

Herhangi bir Müslümana zarar vermek isteyen kafir, kim olursa olsun, onun karşısında, Müslümanın yanında yer alalım.

#MahmutToptas #Mhmt190314

(16)

Loading Facebook Comments ...