…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… OĞLUNUN KATİLİNİ AFVEDEN BABA 13/11/2017

Tarafından   13 Kasım 2017

Geçen haftanın en çok seyredilen haberlerinden biri de Amerika’nın Kentucky eyaletinde Pizza dağıtıcısı oğlu Selahaddin Jitmout’u öldüren zenci katili, Müslüman bir babanın, mahkeme salonunda afvetmesi haberi olmuştur.

Televizyondan seyrettiğime göre baba Abdü’l-Münım, Sombat Jitmout, katili afvettiğini: “Seni değil, seni yönlendiren ve böyle korkunç bir suç işlemene sebep olan şeytanı (Büyük Şeytan Amerika’yı kasdetmiş olabilir) suçluyorum, sana kızgın değilim, seni affediyorum. Başına gelen her şey Allah’tan geliyor, ona inan ve kendini onun adaletine bırak.” Diye söyleyince zenci katil, yerinden kalkıyor, babanın yanına geliyor ve boynuna sarılarak birlikte ağlaşıyorlar.

Mahkemeyi dinlemeye gelenler ağlıyor, jüri ağlıyor.

Asıl haber olan ise hakime hanımın ağlaması.

İki gözü iki çeşme. Hünhür hüngür ağlıyor.

Rabbimiz, katile verilecek cezanın af etme yetkisini öldürülenin varislerine bırakmış ve af etmelerini de tavsiye ediyor:

فَمَنْ عُفِيَ لَهُ مِنْ أَخِيهِ شَيْءٌ فَاتِّبَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَأَدَاءٌ إِلَيْهِ بِإِحْسَانٍ ذَلِكَ تَخْفِيفٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَرَحْمَةٌ فَمَنِ اعْتَدَى بَعْدَ ذَلِكَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِيمٌ….

“…..Öldüren, öldürülenin kardeşi (vârisi) tarafından affedilirse (kısas düşer) öldürene örfe uymak ve affedene (diyetle) iyilikte bulunmak gerekir. Bu size Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Kim bundan sonra haddi aşarsa ona acıklı azap vardır.” Bakara süresi ayet 2/178)

إِنْ تُبْدُوا خَيْرًا أَوْ تُخْفُوهُ أَوْ تَعْفُوا عَنْ سُوءٍ فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ عَفُوًّا قَدِيرًا

“Bir iyiliği açıklar veya gizlerseniz veya bir kötülüğü afvederseniz, muhakkak Allah afvedicidir her şeye gücü yetendir.” (Nisa süresi ayet 4/149)

خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ

“Afvı al. Ma’rufu emret ve cahillerden yüz çevir.

وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

“Şeytan, sana bir vesvese verirse Allah’a sığın. Şüphesiz o işiticidir, bilicidir.” (A’raf süresi ayet 7/199-200)

Ayete uyarak oğlunun katilini afveden baba, babanın bu afvına ağlayan hakime hanım, zenci katile 31 yıl hapis cezası vererek hakimin genlerine işleyen zulüm mikrobu, hakimin kadınlık, analık gözyaşına baskın geliyor.

Aldığı eğitim gereği hakime hanım, o zenci gencin annesine, babasına, hanımına, çocuklarına 30 yıl işkence gardiyanlığı yapacağı hiç aklına gelmez ama oğlu öldürülen baba düşünür katilin yakınlarının durumunu ve oğlumu öldürdü bu Amerikan sistemi, bari katilin anne-baba ve ailesine işkence etmesinler diye afveder ama zalim, afvetmez.

#Mhmt171113

(31)

Loading Facebook Comments ...