MAHMUT TOPTAŞ – MÜSLÜMAN VİZE TUZAĞI KURAMAZ – 30/11/2017

Tarafından   30 Kasım 2017

 

Vize kelimesinin karşılığı, İslam hukukunda “Eman” veya “İcare” kelimeleri kullanılır ki çoğunlukla güvence vermek anlamına gelen “Eman” kullanılır.

Rabbimiz, sevgili peygamberimizin müşriklere verdiği icare/eman veya vizenin müddeti dolunca gitmek istediklerinde de güvenliklerinin sağlanmasını ister:
وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّى يَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْلَمُونَ

“Eğer müşriklerden biri, senin yanına gelmek(yakınında olmak) isterse onu yanına al ki, Allah’ın sözünü işitsin. Sonra onu güven içinde olduğu yere ulaştır. Bu onların bilgisiz bir toplum olmalarındandır.
كَيْفَ يَكُونُ لِلْمُشْرِكِينَ عَهْدٌ عِنْدَ اللَّهِ وَعِنْدَ رَسُولِهِ إِلَّا الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ عِنْدَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ فَمَا اسْتَقَامُوا لَكُمْ فَاسْتَقِيمُوا لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ

Mescid-i Haram’da antlaşma yaptıklarınızın dışında, müşriklerin, Allah ve Rasülü katında nasıl antlaşması olur? Onlar sizlere doğru davrandıkça siz de onlara dürüst davranın. Çünkü Allah mûttakileri sever.
كَيْفَ وَإِنْ يَظْهَرُوا عَلَيْكُمْ لَا يَرْقُبُوا فِيكُمْ إِلًّا وَلَا ذِمَّةً يُرْضُونَكُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ وَتَأْبَى قُلُوبُهُمْ وَأَكْثَرُهُمْ فَاسِقُونَ

Nasıl olabilir? Eğer onlar size galip gelselerdi, sizin hakkınızda yakınlığı da gözetmezlerdi, antlaşmayı da gözetmezlerdi. Kalpleri kaçınırken ağızlarıyla sizi memnun etmeye çalışırlar. Onların çoğu fasıktır.” (Tevbe süresi ayet 9/8)

Son ayete dikkat ediniz. Kafirlerin akrabalık bağlarına da, sözlerine, antlaşmalarına da riayet etmeyeceklerini haber verirken o günün kafirlerini mi yoksa bu günün kafirlerini mi haber veriyor?

Vizeyi/Emanı verme yetkisi devlete ait olduğu gibi devletin her ferdinin, kadın erkek, zengin-fakir herkesin eşit haklara sahip olduğunu sevgili peygamberimiz şöyle ilan etmiştir:
وَذِمَّةُ الْمُسْلِمِينَ وَاحِدَةٌ يَسْعَى بِهَا أَدْنَاهُمْ

“Müslümanların güvenlik sağlama yetkisi en altta ile en üstte olanların yetkisi birdir” (Buhari, Sahih, K. Cizye, bab 17 bu hadis Kütübü sitte tarafından da rivayet edilmiştir)

Bu çağda benim bildiğim kadarıyla hiçbir devlet bu yetkisini halkına da vermemiştir.

Günümüzde bazı devletler bir çok yetkilerini Sivil Toplum Kuruluşlarıyla (STK) larla paylaşma fikrini ileri sürmüş ama henüz icraata geçememişken sevgili peygamberimiz döneminde Ebu Talib’in kızı Ümmü Hani’nin eman/vize verdiği Hübeyre’nin oğlunu kardeşi Ali’nin öldüreceğini sevgili peygamberimize haber verdiğinde sevgili peygamberimiz:
قَدْ أَجَرْنَا مَنْ أَجَرْتِ يَا أُمَّ هَانِئٍ

“Ümmü hani, senin eman verdiğine biz de eman verdik” buyurmuş. (Buhari, Sahih, K. Salat, bab 4)

Hicret günü yakalayıp getirene yüz deve vadeden Mekke parlamentosunun kararını duyan Süraka, sevgili peygamberimizin peşine düşer, birkaç hamleden sonra başarısız kalınca ellerini kaldırır ve onların yerini gizleyeceğine söz verir. Sevgili peygamberimiz de onun için deri üzerine bir “Emanname” yazmasını ibni Hübeyre’ye emreder. (Buhari, Sahih, K. Menakıb-ı Ensar, bab 45)
وَأَهْدَى مَلِكُ أَيْلَةَ لِلنَّبِىِّ – صلى الله عليه وسلم – بَغْلَةً بَيْضَاءَ ، وَكَسَاهُ بُرْدًا وَكَتَبَ لَهُ بِبَحْرِهِمْ

Sevgili peygamberimiz, sefer esnasında kendisine iyi davranan “Düldül” isimli bir katır ile bir elbise hediye eden Eyle kralına da deniz kenarındaki halkın hepsine de sevgili peygamberimiz “Emanname” vermiş. (Buhari, Sahih, K. Zekat, bab 54)

Devletin veya ergenlik çağına erişmiş her kişinin verdiği vize/emanla ülkeye gelen kim olursa olsun, geldiği ülkede suç işlemedikçe canı ve malı bütün Müslümanların güvenliği altındadır.

Başka ülkede işlediği suçtan dolayı cezalandırmaz.

Bir yabancının bizim ülkemiz aleyhine işlediği suçun cezasını vermek için başka ülkede yakalayıp getirip cezasını verebilir ama vize/eman tuzağıyla yakalama tarafına gidemez.

İnsanlığın aradığı ama karanlık güçlerin engellediği sistem İslam. Vesselam.

#Mhmt171130

(43)

Loading Facebook Comments ...