MAHMUT TOPTAŞ – DÜNYA DEĞMEZ ZÜLFÜNÜN TELİNE – 08/03/2018

Tarafından   8 Mart 2018

MAHMUT TOPTAŞ – DÜNYA DEĞMEZ ZÜLFÜNÜN TELİNE – 08/03/2018

Sağ gözümüzün sol gözümüzden daha değerli olduğunu hiç aklımızdan geçirmedik.

Sol kulağımızın sağ kulağımızdan daha üstün olduğunu da hatırımızdan hayal etmedik.

Sağ ayak mı sol ayak mı tartışması yapmadık basın yoluyla.

Halbuki denemek için ekranlara çok sık çıkıp her konuda tartışan iki kadın ve iki erkek davet edilip “Sağ ayak mı yoksa sol ayak mı daha değerlidir” diye deneme tartışması yaptırılsa, dört saat yetmez olur ve ellerindeki belgeleri de açıklayamadan yeni bir programda tartışma sözü vererek programı bitirebilirler.

Biz Müslümanlar, kadın veya erkek, kim olursa, nasıl olursa, nerede ve hangi ırktan olursa olsun Kur’an’ın tarif ettiği, Peygamberimizin anlattığı ve Ashabının kabul ettiği şekilde Müslüman olanların en değerli olanının kim olduğunu Rabbimiz:
يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

“Ey insanlar, biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Tanışasınız diye sizi milletler ve kabileler halinde kıldık. Şüphesiz Allah katında en değerli olanınız, takvada en ileri olanınızdır. Şüphesiz Allah her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır.” (Hucurat süresi ayet 49/13)

Takva da, Rabbimizin Kur’an’da bildirdiği kurallara sevgili peygamberimizi örnek alarak uymaktan ibarettir.

Rabbin bu kurallarını kim daha iyi yerine getirirse değerli olan da odur.

Kimsenin alnında bu “en takvalı adamdır” yazısı olmadığından biz, kimin en değerli olduğunu tartışmakla vakit geçirmeden yarışa devam edeceğiz.

Uzun koşularda koşuculardan bazıları kimin nasıl birinci olacağını tartışanlar yol alamazlar.

Rabbimiz, kadın erkek bütün Müslümanları bitiş noktası Rabbin rızası ve cennet olmak üzere bize bir koşunun emrini veriyor:
سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذِينَ آَمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ

“Rabbinizden bir mağfirete ve genişliği gök ile yer genişliği gibi olan, Allah’a ve peygamberlerine iman edenlere hazırlanan, Cennete doğru yarış yapınız. Bu, Allah’ın dilediğine verdiği bir lütufdur. Allah büyük lütuf sahibidir.” (Hadid süresi ayet 57/21, Al-i Imran süresi ayet 3/133)

#MahmutToptas #Mhmt180308

Evlenen eşlerden biri yetmiş kilo altın da, diğeri yetmiş kilo pırlanta değerinde gibi tartışmalar anlamsızdır.

Altın madenlerinin, elmas madenlerinin, Liraların Dolarların, Euroların, ormanların denizlerin ve içindekilerin tamamının insan için yaratıldığını haber verir Rabbimiz:
هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا

“O Allah ki, yeryüzünde olanların tamamını sizin için yaratandır…” (Bakara süresi ayet 2/29)

Erkeğin veya kadının zülfünün teli, terazinin bir kefesine konulsa, öbür kefesine de dünyanın tamamı konulsa zülfünün telinin karşılığı olamaz.

(41)

Loading Facebook Comments ...