…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… CAN VE TENİMİZLE ORUÇ 06/05/2019 Pazartesi

Tarafından   7 Mayıs 2019

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

CAN VE TENİMİZLE ORUÇ

06/05/2019 Pazartesi

Pazarı pazartesine bağlayan akşam, yatsı namazında Teravih namazının birincisi de kılındı.

Oruca başlamadan Teravih namazına başladık.

Önce Teravih namazı, sonra Ramazan aynın ilk orucu..

Ramazanın son orucunu tuttuğumuzda o akşam Teravih namazı kılmıyoruz.

Bazıları, Müslümanların oruç tutup akşam iftar yemeğinden sonra Teravih namazı kılmalarını, yemeği hazmetme olarak değerlendirirler.

Öyle olsa idi Teravih namazı, oruç tuttuğumuz günün akşam iftarından sonra kılınmaya başlardı ve son oruç tuttuğumuz günün akşamında da yine Teravih namazı kılınarak Ramazan ayına veda edilirdi.

Halbuki öyle olmuyor.

Biz Müslümanlar, orucu Rabbimiz emrettiği için tutarız.

Nasıl tutulacağı konusunda da sevgili peygamberimizi örnek alırız.

Nelerin orucu bozacağını bize sevgili peygamberimiz bildirmiş, ashab-ı kiram onu uygulamış ve daha sonra gelenlere aktarmış.

Mezhep imamlarımız da herkesin on binlerce hadisi okuyamayacağını, okusa bile anlamada zorluk çekeceğini bildikleri için Fıkıh kitaplarında bizim işimizi kolaylaştırmışlar.

Dünyanın ömrüne göre bizim ömrümüz çok kısa.

İmtihan salonu olan bu dünyada bizim görevimiz, çene çalarak vakit kaybetmektense imtihan sorularına cevap vermek daha faydalı.

Reyting için yapılan Tv programlarında, her sene aynı konuyu saatlerce tartışma yapan sonunda incir kabuğunu da doldurmayacak bilgileri saçıp savuranları, kafa karışıklığı meydana getirenleri, dinlemek yerine ilmihal kitabından okuyup amele/eyleme dönüştürmek daha faydalı.

Biz, namaz kılacağımızda, Rabbimiz emrettiği için abdest alırız.

Temizlik için abdest almayız, ama bu abdest, bizim ağız, burun ve dış organlarımızın yıkanmasına, temizlenmesine sebep olur.

Hem sevap alınmış, hem temizlik sağlanmış olur.

İslam’a inanmadığı halde temizliğine dikkat edenler de var bu dünyada ve onlar da Rabbimizin tabiat kanunlarına bu dünyada uyduklarından, yaptıklarının karşılığını bu dünyada temizlik nimeti olarak alırlar o kadar.

Dünyanın üstünde yaşadığımızdan, altında ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurda daha fazla yaşayacağız. Son durak ya cennet veya cehennem.

Tercih, bu dünyada yapılıyor.

Kabirde tercih hakkımız yok.

Orucu yalnız midemize ve hücrelerimize tutturmayacağız.

Gönül dünyamıza çöken karamsarlık, umutsuzluk, kin, nefret, haset, cimrilik…gibi pislikleri, aydınlık, nurlu, umutlu, sevecen, diğerkâm, sencil, cömertlik karışımıyla yıkayacağız.

Dilimize yalan, iftira, gıybet, kovuculuk orucu tutturacağız.

Elimize vurmama, kırmama, çalmama, gasp etmeme, öldürmeme, dövmeme, parçalamama.. orucu tutturacağız.

Gözümüze, tehdit, taciz, nefret, haram bakış, aşağılama, alaylı bakış.. orucu tutturacağız.

Ayaklarımıza haram çarşılarında, şehvet sokaklarında, faiz borsalarında, İslam düşmanı mahfillerde bulunmama orucu tutturacağız.

Saçımızın ucundan, ayak tırnağımıza kadar, canımızla, tenimizle gözümüzle, gönlümüzle, dilimizle, halimizle.. oruç tutmaya çalışacağız, Allah celle celalüh kabul edeceği ibadetler nasip etsin.

#MahmutToptas #Mhmt190506

(10)

Loading Facebook Comments ...