…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… – BİRİNE KÜS İSENİZ OKUYUNUZ – 12/02/2017

Tarafından   12 Ocak 2018

…:: MAHMUT TOPTAŞ ::… – BİRİNE KÜS İSENİZ OKUYUNUZ – 12/01/2018

İki kardeş birbirine küsmüşler. Küslükleri birkaç ay devam etmiş.

Kardeşlerden biriyle arası açık olan adam, barışık olduğu büyük kardeşin yanına gider ve onun kardeşinin aleyhinde konuşmaya başlar.

Konuşurken ağabeyin hoşuna gittiğini zannederek ağır şeyler söylemeye hatta küfürlü kelimeler kullanmaya başlayınca, ağabey dayanamaz ve adamı yanından kovar.

Annesi, babası, kardeşleri, amcası, dayısı, halası, teyzesi ve yeğenleriyle, okul, asker, mahalle, iş arkadaşlarıyla, aynı partiden, ayrı partiden tanıdıklarıyla küs olanlar, hemen bu makaleyi okuduktan sonra cep telefonunuzu açın ve küs olduklarınıza selam verin.

Telefonu açmazsa müsait bir zamanda yeniden telefon edin. Üçüncü telefondan sonra yanına gücünüzle orantılı “Çam sakızı” gibi bir hediye de alınız ve yanına gidiniz.

Siz, haklı olduğunuza inanıyorsanız geçmişten hiç kapak açmadan günlük güzel haberleri konuşunuz.

Siz haklı iseniz, ona hiç bir şey söylemeden hakkınızı helal ediveriniz.

“Olmaz, hakkımı helal etmem. Yüz binlerce değeri olan hakkımı gasp etti. Yirmi yıldır da benim haklarımı yemeye devam ediyor. Mahşerde görüşürüz” diyor.

Peki, helal etmediğin için, yirmi yıldır da küs olduğun için o “hakkım” dediğin şeyi sana geri verdi mi? Vermedi.

Yirmi yıldır içinde büyüttüğün kin içine dert yaptı.

Halbuki afvetseydin, barışıp neşeli günler geçirseydin, gidip-gelseydin,

Arada barışın getirdiği ruh sağlığından yararlanacaktın,

Sevaba girecektin,

Ahirette Sıla-i rahmi kesmekten hesaba çekilmeyecektin,

Çocuklar da barışık olacaklardı.

“Ağabeyini mahallenin ortasında döverlerken görsen, görmezden gelip “oh olsun” deyip oradan ayrılabilir misin? Dediğimde “Olur mu ağabeyimi dövdürür müyüm, o başka bu başka” diyor.

Eğer sen hakkını helal etmezsen ve bu dünyada basit birkaç milyonluk mal için küsmeye devam edersen senin gözlerin önünde kardeşini cehenneme atacak zebaniler.

Bu dünyada acıtıcı sözler söylenmesine tahammül edemeyen sen, kardeşini bu dünyada ateşe atıp yaksalar, üzerine benzin döküp ateşe verseler elindeki bütün imkanları seferber edersin.

Ama cahillik yapıp ahirette yanmasına sebep oluyorsun” dediğimde barışmaya ve helal etmeye karar verdi.

Siz de hemen bu gün, yanınızda ve yakınınızda olanlara giderek, uzakta olanlara telefon ederek, geçmişten hiç bahsetmeden hal- hatır sorarak gönül kapılarınızı karşılıklı olarak sonuna kadar açınız.

(17)

Loading Facebook Comments ...