İĞDİŞ ETME TEKNİKLERİ…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

Tarafından   7 Ocak 2016

İĞDİŞ ETME TEKNİKLERİ…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

İstanbul’un fethinde top döken ustalardan biri olduğu söylenen Macar asıllı Urban ustaya Konstantin’in ajanlarından biri gelir ve kendi kalesine gol attığını, Hıristiyanlığın başşehrinin düşmesine yardım ettiğini hatırlatmış ve “Yoksa Müslüman mı oldun?” demiş.

Urban usta da “İstavroz çıkarmış ve dininde devam ettiğini söylemiş.

Urban ustanın Müslüman olduğunu söyleyen hiç bir kaynak yok.

Çok samimi Hıristiyan iken de kendi dinine ihanet edebilir bir insan.

*********

Bir çok görevlinin tanıdığı kahraman bir vaiz vardı.

Tayin olduğu her ilçede imam, müezzin, kurs yöneticisi ve kurs hocalarını harekete geçiriyor, şehri kıyama kaldırıyordu.

Altı ay geçmeden müfettişler gelip gitmeye başlarlardı.

Doğudan batıya kadar bir çok ilçede bu faaliyetlerini başarıyla yaptığı için kendisini sürgün eden raporları tutan müfettişlere teşekkür ediyordu.

“Sizin bu raporlarınız olmasa, devletin bu harcırahları olmasa, ben bu kadar şehirde nasıl hizmet edebilirdim?” derdi.

Günlerden bir gün iyi kalpli bir başkan onu il vaizliğine tayin etti. Tayin olduğu bu ilde de aynı hızla hizmetlerini sürdürdü.

Derken o iyi kalpli başkan gider yerine birileri gelir. Kahraman vaizi çağırır. “Dosyanı tetkik ettim. Dosyan çok kabarık. Bütün dikkatleri üzerine çekmişsin. Seni seviyorum. Seni il müftüsü yapacağım ama dikkat çekmemek için vekaleten atayacağım. Seni ve beni izleyenler senin işlerini takip edip ikimiz hakkında karar verecekler. Bir süre vekaleten idare et” der.

Vekaleten göreve başladığı günden itibaren bizim kahraman, görevlileri toplar ve gün battıktan sonra akşam ve yatsı namazlarının dışında imam odasında, kursta, salonda, evlerde veya her hangi bir yerde Kur’an öğretmeyi engeller hatta neredeyse “Allah” demeyi bile yasaklayacak hale gelir.

Sokakta fetva soranları müftülüğe göndermelerini, kendilerinin fetva vermemelerini söyler.

Gündüz dükkanlarda dini sohbetlere dalmalarını yasaklar.

Hatta bir gün vakfın biri, kendisini il vaizi yapan iyi kalpli başkanı davet edip şehrin merkez camiinde vaaz verdirmek istediklerini söylediklerinde nazik bir dille kabul etmemişti.

Eski başkanlar vaaz için izin almazlar,  yalnız müftüye haber verirler ama iyi kalpli başkan bu yetkisini hiçbir zaman izinsiz kullanmamıştır.

Vekil müftümüz, ilk yıl bütün bu yaptıklarının ardından dairenin kapısını kilitler göz yaşları  dökermiş.

İkinci yıl, içi burkularak yapmış. Vekaleti asalete dönüşmemiş.

Üçüncü yıl, “Gözlerimi kaparım görevimi yaparım” mantığıyla yapmış asalet yine gelmemiş.

Dördüncü yıl, durdurduğu gerici faaliyetleri zevkle anlatır olmuş.

En çalışkan bir imamın ardında öğle namazı kıldıktan sonra tesbih çekerken imamın kravatsız olduğunu görünce ayağa kalkmış ve cemaate “Bir daha kravatsız gelirse siz de bunun ardında namaz kılmayın, siz de bize yardımcı olun canım” uyarısında bulunmuş ve o yıl asaleti gelmiş.

*********

Bayram ziyaretlerinin ana konusu bayram, kurban, kahve, şeker, kolonya, faslından sonra malum konuya geçilir.

Maddi durumu yerinde olan bir iş adamımız “Hocam, ben İstanbul’a gelirken de babadan kalma mal ile durumum iyi idi. Şimdi daha iyi oldu. İlk geldiğim yıllarda tanıştığım bu arkadaşların İslâm için can siperane çalışmalarına hayran kalır kendimi hep günahkar hissederdim.

Kendi kendime “Sen mal ortaya koyuyorsun, bunlar can koyuyor” diyor ve aşağılık kompleksine kapılıyordum. Şimdi ise değişimlerini gördükçe kahroluyorum. Sen bana “Bunlar baskı altındalar” de hakkımı onlara helal edeyim.

Baskı altında beni öldürseler ama öldürürken yüzlerinde üzüntü izini görsem yine helal ederim. Fakat özlemlerimizi zevkle öldürdüklerini görüyorum” diyor.

Ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkaran Allah’tan umut kesilmez ama iğdişten hiç bir zaman teke olmaz.

Teke olmaz diye de kendi haline bırakamayız.

Çünkü iğdiş etli olduğundan kurbanda ve etlikte tercih edilir.

Ben yukarda yazdığım olayı ve kendimde gördüğüm değişim kokularını hatırlıyor, iyimserliğimi korumak için “Ey geceleri ve gündüzleri, baharları ve kışları evirip çeviren Allah’ım, bizim halimizi de senin beğendiğin en güzel hale dönüştür” diye dua etmekten başka bir şey diyemiyorum.

https://soundcloud.com/erbakan/126-neml-suresi-35-44-tefsiri-mahmut-toptas

Hocamız yazılarını www.mahmuttoptas.com adresine de eklemektedir.
Ayrıca www.SifaTefsiri.com adresine de biz ekliyoruz.
Rabbimizin Kelâmını birlikte anlamak için göndermiş olduğumuz yazıların altında verdiğimiz soundcloud web sitesinde yayınlanan Mahmut Toptaş Hocamızın Kur’an-ı Kerim Tefsir Derslerini de dinleyelim ve dinletelim. Tekrar tekrar dinleyelim.

(86)

Loading Facebook Comments ...

İĞDİŞ ETME TEKNİKLERİ…:: MAHMUT TOPTAŞ ::…” da bir yorum