İçimiz ve Dışımız Temiz Olsun  Mahmut Toptaş 25 Eylül 2109 Çarşamba

Tarafından   25 Eylül 2019

İçimiz ve Dışımız Temiz Olsun
Mahmut Toptaş
25 Eylül 2109 Çarşamba

İslam Enstitüsü’nde okurken, arkadaşlarımızdan biri, belinden rahatsız olmuş. Doktorlardan fayda göremeyince, hastalanınca akıl veren çok olur ya, işte ona da, “Filan ilde bir adam var, beline balık sarıyor ve üç gün orada kalacaksın ve de sapasağlam döneceksin” diyor.

Denileni yapıyor.

“Birinci gün sorun yok ama ikinci gün o şehirde hiçbir otel beni ve benim gibileri otele almıyor” dedi.

“Neden?” denildiğinde, “İkinci gün balık kokmaya başlıyor. Şehrin bütün sinekleri senin ardından geliyor. Bir otele girerken yüzlerce sinek de beraberimizde giriyor ve otelci bize yatak vermiyor.

Çarşıda gezerken benim gibi olanları, arkasındaki sineklerden biliyoruz ve bizi kabul eden oteli sorup orada kalıyoruz” dedikten sonra o balık sarıcısı kendi adına bir otel açtığını ve bir de otelden kazanmaya başladığını, hastalarını otelin doluluğuna göre randevuyla aldığını 1978’de söylemişti.

Ben de okulun dernek başkanı olarak bu olayı öğrenci arkadaşlara anlattım ve “Omzunuzda göremediğiniz bir pislik olsa etraftaki sinekler hemen sizi takip etmeye ve o pislikten nemalanmaya başlarlar.

Sineklere kızmayın. Onlar ondan geçimlerini temin ediyorlar.” Siz, evden çıkarken aynaya bakmadan çıkmayın. Üzerinizde pislik olmasın. Ama asıl içinizin pislikle dolmasına izin vermeyin.

Bütün haramiler, sizi bulurlar ve nemalanmanın yollarını ararlar. Haramlar haramı çeker. Yalanlar yalanı çeker.

Helaller da helali çeker. Yeni doğmuş bir çocuğa sekiz milyar insandan kim bakarsa baksın hemen yüzü güler, içi açılır.

Asık suratlı olan, hayatta hiçbir şeye gülmeyen insanların da içinde genleşme meydana gelir.

“Gönlü geniş” dediğimiz insanlardan kimseye zarar gelmez.

Sekiz milyar insanı yaratan Allah celle celalüh, herkesi temiz, günahsız ve İslam fıtratı üzerine yarattığından, annesi, babası ve çevresinin etkisiyle Trump’laşan, Putin’leşen, Jinping’leşen insanlar bile çocuk görünce rengine, dinine ve ırkına bakmadan onu sever.

Bu durum, bizim için onlara giriş kapısıdır. Bulunduğunuz yerde kiri, günahı, ahlaksızlığı, aşağılığı, saygısızlığı, kaygısızlığı en aza indirmeye hatta sıfırlamaya çalışırsak, “Gözünün üstünde kaşın var” bile demekten çekinirler.

“Benim iç temizliğimi kim nereden bilecek?” demeyin.

Haram haramı çeker, helal helali çeker. Uyuşturucu müptelası bir Amerikalı delikanlıyı Amerikan tıbbı onu tedavi edemeyince annesi onu Türkiye’ye getirmiş. Annesi de oğlu da Ahmet efendi gibi dürüst bir adamla tanışmışlar, benim önümde Kelime-i Şehadet getirdiler, anne öğretmenlik yaptı, oğul üniversiteyi burada bitirdi.

Bir gün oğluna, “Sansınızdan bu semtte oturuyorsunuz, bu semtte uyuşturucu pek bulunmaz” dediğimde oğul, “Ben satanları görüyorum” dedi.

Ben o semtin her sokağını bilirim ama satıcıyı hiç göremedim.

Çocuk temiz olduğundan herkesi kendine çektiği gibi sizin üzerinizdeki İslam’ın verdiği temizlik onun yaratılışındaki donanımını harekete geçirir ve dünyanın neresinde olursanız olun fark edilirsiniz.

Temizliğinizin farkına varılırsınız.

Bu temizliği görüp Müslüman olan, bütün pisliklerin kaynağı olan kâfirlikten kurtulduğu gibi, “Sen bizim pisliğimizi görünür hale getiriyorsun” diye cezalandırabilirler de.

Olsun, biz, dünyamızın da ahiretimizin de güzel olması için çalışır, her namazımızın son oturuşunda Rabbena Atina fiddünya haseneten/Rabbimiz, dünyamızı ve ahiretimizi güzel eyle” duasını da okuruz ondan sonra bu yolda cefa çekmek, haramiler arasında sefa sürmekten daha tatlıdır bize…

Rabbimiz buyurur:

“Allah’ın ayetleri hakkında ancak kâfirler tartışırlar. Onların ülkelerde gezip dolaşması seni aldatmasın” (Mü’min süresi ayet 40/4 ve Al-i Imran süresi ayet 3/196).
كَذَّبَتْ قَبْلَهُمْ قَوْمُ نُوحٍ وَالْأَحْزَابُ مِنْ بَعْدِهِمْ وَهَمَّتْ كُلُّ أُمَّةٍ بِرَسُولِهِمْ لِيَأْخُذُوهُ وَجَادَلُوا بِالْبَاطِلِ لِيُدْحِضُوا بِهِ الْحَقَّ فَأَخَذْتُهُمْ فَكَيْفَ كَانَ عِقَابِ

#MahmutToptas #Mhmt190925

(3)

Loading Facebook Comments ...