HARAM YAYILDIĞI KADAR YAYANA GÜNAH VARDIR 30 Nisan 2020 Perşembe MAHMUT TOPTAŞ

Tarafından   30 Nisan 2020

HARAM YAYILDIĞI KADAR YAYANA GÜNAH VARDIR
30 Nisan 2020 Perşembe
MAHMUT TOPTAŞ

Irka dayalı yönetici olan kabile şefleri, Çeri başları, kabilesinin sayısı kadar sorumluluğu, kabilesinin ileri gelenleriyle birlikte bölüşür.

Demokrasilerde ise “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” kuralına uygun olarak söz ve yönetim halkın elinde olsa da dört veya beş yıllığına seçilenler, ya sağ veya sol sistemlere göre halkı yönlendireceklerinden sorumluluğu halk ve yöneticiler birlikte yüklenirler.

Çünkü halksız yönetici olmaz, yöneticisiz halk olmaz.

İkisi de birbirinin aynasıdırlar.

Halkın, eğitim, ahlak, sosyal, siyasal, ekonomik… göstergeleri, yöneticilerinin halktaki yansıması olduğu gibi, yöneticilerin kalitesi, halkın şahsında yansımasıdır.

Halk ne ise yönetici de odur.

Veya yönetici ne ise halk da odur.

Arabın atasözü olan “İnsanlar, yöneticilerinin dini üzeredir” derken, yöneticinin baskınlığını ifade etmişlerdir.

Bu durumlarda yani yöneticilerin etkinliğinin güçlü olduğu zamanlarda yaptığı her yanlış, halk tarafından da tekrarlandığında bir kötülüğün öncülüğünü yaptığından her günah işleyenin günahından yöneticiye de yazılır.

Rabbimiz buyurur:

مَنْ يَشْفَعْ شَفَاعَةً حَسَنَةً يَكُنْ لَهُ نَصِيبٌ مِنْهَا وَمَنْ يَشْفَعْ شَفَاعَةً سَيِّئَةً يَكُنْ لَهُ كِفْلٌ مِنْهَا وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ مُقِيتًا

“Kim güzel bir şeye aracılık yaparsa, aracı olan için de bir hisse vardır. Kim de kötü bir şeye aracılık yaparsa, onun için de bir hisse vardır. Allah her şeye kadir ve razıktır.” (Nisa süresi ayet 4/85)

Hakkın rızasına uygun, halkın ıslahına uygun verilen her kararda o karar işlendiği sürece ve işleyen sayısınca, önderlik yapana sevap olduğu gibi, bir haramın yaygınlaşmasını sağlayana da o haramı işleyen insan sayısınca günah olur.

Yöneticilerin, halkını saptırdığını ifade ederken Rabbimiz:

وَأَضَلَّ فِرْعَوْنُ قَوْمَهُ وَمَا هَدَى

“Firavun kavmini saptırdı ve onları doğru yola götürmedi.” Diyor. (Ta-Ha süresi ayet 20/79)

Kıyamet gününde herkesin önderleriyle çağrılacağını şöyle ifade ediyor:

يَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَأُولَئِكَ يَقْرَءُونَ كِتَابَهُمْ وَلَا يُظْلَمُونَ فَتِيلًا

“O gün, bütün insanları önderleriyle çağırırız. Kimlerin kitabı sağından verilirse, işte onlar kitaplarını okurlar ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.” (İsra süresi ayet 17/71)

يَقْدُمُ قَوْمَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَأَوْرَدَهُمُ النَّارَ وَبِئْسَ الْوِرْدُ الْمَوْرُودُ

“(Firavun) Kıyamet gününde kavminin önüne düşecek ve onları ateşe götürecektir. Vardıkları yer ne kötüdür.” (Hud süresi ayet 11/98)

Cehenneme doğru gittiklerini gören halk, bağırmaya başlayacaklar:

يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِي النَّارِ يَقُولُونَ يَا لَيْتَنَا أَطَعْنَا اللَّهَ وَأَطَعْنَا الرَّسُولَا

“Yüzleri ateşe çevrildiği gün: "Keşke Allah’a itaat etseydik ve Rasüle itaat etseydik" diyecekler.

وَقَالُوا رَبَّنَا إِنَّا أَطَعْنَا سَادَتَنَا وَكُبَرَاءَنَا فَأَضَلُّونَا السَّبِيلَا

“Ve şöyle söylerler: "Ey Rabbimiz, biz yöneticilerimize ve büyüklerimize uyduk ve onlar bizi yoldan saptırdılar."

رَبَّنَا آَتِهِمْ ضِعْفَيْنِ مِنَ الْعَذَابِ وَالْعَنْهُمْ لَعْنًا كَبِيرًا

“Ey Rabbimiz, onlara azabı iki kat ver ve onlara çokça la’net et" (Ahzab süresi ayet 33/67)

Hazreti Ebu Bekir, halife iken Ahmes kabilesinden bir kadınla konuşmak ister. Kadın halifeyi tanıyamaz. Hazreti Ebu Bekir kendisini tanıtınca kadın:

حَدَّثَنَا أَبُو النُّعْمَانِ حَدَّثَنَا أَبُو عَوَانَةَ عَنْ بَيَانٍ أَبِى بِشْرٍ عَنْ قَيْسِ بْنِ أَبِى حَازِمٍ قَالَ دَخَلَ أَبُو بَكْرٍ عَلَى امْرَأَةٍ مِنْ أَحْمَسَ يُقَالُ لَهَا زَيْنَبُ ، فَرَآهَا لاَ تَكَلَّمُ ، فَقَالَ مَا لَهَا لاَ تَكَلَّمُ قَالُوا حَجَّتْ مُصْمِتَةً . قَالَ لَهَا تَكَلَّمِى ، فَإِنَّ هَذَا لاَ يَحِلُّ ، هَذَا مِنْ عَمَلِ الْجَاهِلِيَّةِ . فَتَكَلَّمَتْ ، فَقَالَتْ مَنْ أَنْتَ قَالَ امْرُؤٌ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ . قَالَتْ أَىُّ الْمُهَاجِرِينَ قَالَ مِنْ قُرَيْشٍ . قَالَتْ مِنْ أَىِّ قُرَيْشٍ أَنْتَ قَالَ إِنَّكِ لَسَئُولٌ أَنَا أَبُو بَكْرٍ . قَالَتْ مَا بَقَاؤُنَا عَلَى هَذَا الأَمْرِ الصَّالِحِ الَّذِى جَاءَ اللَّهُ بِهِ بَعْدَ الْجَاهِلِيَّةِ قَالَ بَقَاؤُكُمْ عَلَيْهِ مَا اسْتَقَامَتْ بِكُمْ أَئِمَّتُكُمْ . قَالَتْ وَمَا الأَئِمَّةُ قَالَ أَمَا كَانَ لِقَوْمِكِ رُءُوسٌ وَأَشْرَافٌ يَأْمُرُونَهُمْ فَيُطِيعُونَهُمْ قَالَتْ بَلَى . قَالَ فَهُمْ أُولَئِكَ عَلَى النَّاسِ

“Bizim cahiliyye/kafirlik dönemimizden sonra Allah, bize salh/uygun ve mutlu bir hayat verdi. Bu böylece devam eder mi?” der.

Hazreti Ebu Bekir: “Yöneticileriniz, (Kur’an ve Sünnete uygun olarak) doğru dürüst davranır ve sizi de bu yola sevk ederse bu mutlu ve halkın menfaatine uygun hal devam eder” diye cevap vermiş. (Tercemeyi kısaltarak yaptım.) (Buhari, Sahih, K. Menakıb’ül-Ensar, bab 26 Eyyam’ül-cahiliyye)

Aile reisi, aile fertleriyle istişare ederek kararlar aldığında sevabı ve günahını istişareye katılanlarla paylaşır.

Kabile reisleri de öyle, krallar da, şahlar da, padişahlar da, halkın seçtiği yöneticiler de olumlu ve olumsuz kararların hepsinden herkes, gücü oranında sorumludur.

Allah, hepimizi Kur’an ve Sünnete aykırı kararlar almaktan, yanlış karaları savunmaktan ve o yanlış kararlara uymaktan korusun. Amin.

#MahmutToptas #Mhmt200430

https://soundcloud.com/erbakan/495-hadid-suresi-16-27-tefsiri

(15)

Loading Facebook Comments ...