ESARET ZİNCİRLERİNDEN SIYRILALIM …:: MAHMUT TOPTAŞ ::…

Tarafından   26 Ocak 2016

Siyasilerin kanunlardan şikayetini hep duyagelmişizdir.

Halkın hizmetinde olan siyasilerimiz, halka faydalı bazı hizmetler yapacağında ilk engel Kanunlardan gelir.

Bunun üzerine o hizmeti yapabilecek şekilde eski kanunda değişiklik yapılır.

Bu günlerde en önemli konuları Anayasa değişikliği.

Halbuki bu Anayasa yüzde 91.37 oyla kabul edilmişti.

Parlamentodaki partilerin hepsi Anayasanın değiştirilmesi konusunda aynı kanaatteler ama on üç yıldır değiştiremiyorlar.

Farz edin ki değiştirdiler, hiç bir zaman yüzde doksan biri bulamayacaklardır.

Olmayan demokrasi güme gidecek bir,

Kabul edilen Anayasanın maddeleri bir hafta sonra arıza vermeye başlayacak ve o maddenin de değiştirilmesi işine yeniden başlanacak.

Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu böyle gelmiş ve böyle devam edecek.

Bu konuda Rabbimiz, geçmişten bir örnek verir bize.

Yahudilerin Rabbin gönderdiği Tevrat’a göre hareket etmedikleri, kendi kafalarına göre işlerini düzenledikleri, Kur’anın ifadesiyle Allah’a (Celle celalüh) değil de Tağut adamlara itaat ettikleri nedeniyle kendilerini bağladıkları ve ağır yükler altında kaldıklarını haber verir.

Kolay olan  Allah’ın dinine göre amel etmeyip kolay zannettikleri şeylerle kendilerini zincire vurur gibi bağladıklarını haber verir.

Ve sevgili peygamberimizi göndererek bu zincirlerden kurtardığını müjdeler:

الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الْأُمِّيَّ الَّذِي يَجِدُونَهُ مَكْتُوبًا عِنْدَهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ يَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ فَالَّذِينَ آَمَنُوا بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُوا النُّورَ الَّذِي أُنْزِلَ مَعَهُ أُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (157)

157- Onlar, yanlarında olan Tevrat ve İncil’de yazılı buldukları Ümmi, peygamber, Rasüle uyarlar. O (peygamber) onlara iyiliği emreder, kötülüğü yasaklar, temiz şeyleri helal kılar, pis şeyleri ha­ram kılar, iyiliklerden alıkoyan yüklerini ve üzerindeki bağları/zincirleri kal­dırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve onunla birlikte olan nur’a uyanlar, işte kurtuluşa erenler onlar­dır.” (A’raf süresi ayet 157)

ثُمَّ تَوَلَّيْتُمْ مِنْ بَعْدِ ذَلِكَ فَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لَكُنْتُمْ مِنَ الْخَاسِرِينَ (64) وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِينَ اعْتَدَوْا مِنْكُمْ فِي السَّبْتِ فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُوا قِرَدَةً خَاسِئِينَ (65) فَجَعَلْنَاهَا نَكَالًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهَا وَمَا خَلْفَهَا وَمَوْعِظَةً لِلْمُتَّقِينَ (66)

64- Bundan sonra (Allah’ın ayetlerinden) yüz çevirdiniz. Eğer Allah’ın size lütfu ve rahmeti ol­masaydı, siz muhak­kak za­rara uğrayanlardan olurdu­nuz.

وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِينَ اعْتَدَوْا مِنْكُمْ فِي السَّبْتِ فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُوا قِرَدَةً خَاسِئِينَ (65)

65- Siz içinizden cu­martesi gü­nünde haddi aşanları biliyorsu­nuz. Onlara “Alçalmış maymun olu­nuz” dedik.” (Bakara süresi ayet 64-66)

فَبِظُلْمٍ مِنَ الَّذِينَ هَادُوا حَرَّمْنَا عَلَيْهِمْ طَيِّبَاتٍ أُحِلَّتْ لَهُمْ وَبِصَدِّهِمْ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ كَثِيرًا (160)

(160) Yahudilerin zulmü ve Allah yolundan birçok kimseyi alı­koymaları sebebiyle onlara helal kılınan güzel ve temiz şeyleri haram kıldık.

وَأَخْذِهِمُ الرِّبَا وَقَدْ نُهُوا عَنْهُ وَأَكْلِهِمْ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ مِنْهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا (161)

(161) Yasaklandığı halde faiz almaları ve batıl yollardan insanla­rın mallarını yemeleri sebebiyle (de haram kıldık) kâfirler için acıklı azap hazırladık.” (Nisa süresi ayet 160-161)

Okudunuz, Yahudilerin işledikleri suçlar, Allah’ın ayetlerine göre değil, tağutların kurallarına göre amel etmeleri, Allah’ın ayetlerine karşı hileye başvurmaları, helal ve haramları kendileri belirlemeleri, faiz yemeleri, İslam hukukuna göre alış-veriş yapmamaları onların maymuna dönüştürülmesine sebep olmuş.

Maymuna dönüştürülmeyenler de o günde bu güne kadar kendilerini bağladıkları zincirleri nedeniyle kurtuluşa erememişler.

Hala devlet olamamışlar, Amerika ile Avrupa tarafından Jandarma olarak ileri karakolda ölüme terk edilmişler.

Rabbimiz, onların kötü halini bize bildirerek nasihat almamızı ister:

فَجَعَلْنَاهَا نَكَالًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهَا وَمَا خَلْفَهَا وَمَوْعِظَةً لِلْمُتَّقِينَ (66)

66- Bunu orada olanlara ve daha sonra gelecek olanlara bir ceza ve mûttakilere nasihat olsun için yap­tık.” (Bakara süresi ayet 64-66)

 

(39)

Loading Facebook Comments ...