BİZ, BÜTÜN MÜSLÜMANLARI SEVERİZ 09/06/2020 Mahmut Toptaş

Tarafından   10 Haziran 2020

BİZ, BÜTÜN MÜSLÜMANLARI SEVERİZ
09/06/2020
Mahmut Toptaş

Biz, Rabbimizi severiz.

Rabbimizin sevdiği, sevgili peygamberimizi severiz.

Bizi bizden daha fazla düşünen, Mi’rac’da cenneti gördüğü halde orada kalmayı seçmeyip “Ümmetim” dediği için severiz.

Rabbimiz, peygamberimizin bize bizden daha evla olduğunu:

النَّبِيُّ أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ وَأُولُو الْأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَى بِبَعْضٍ فِي كِتَابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُهَاجِرِينَ إِلَّا أَنْ تَفْعَلُوا إِلَى أَوْلِيَائِكُمْ مَعْرُوفًا كَانَ ذَلِكَ فِي الْكِتَابِ مَسْطُورًا

“Peygamber, müminlere canlarından daha evladır. Peygamber hanımları müminlerin anneleridirler. Zevil erham (Yakın akrabalar) birbirine, Allah’ın kitabında mü’min ve muhacirlerden daha evladır. Ancak dostlarınıza bir iyilik yapmanız bunun dışındadır. Bunlar kitapta yazılmıştır.” (Ahzab süresi ayet 33/6)

bildirdiği için severiz.

Onu sevdiğimiz gibi onun neslinden gelenleri de severiz.

Bizler, beş vakit namazımızda özellikle Hanefiler, on beş defa sevgili peygamberimize ve İbrahim aleyhisselama her iki peygamberin nesline dua ederiz.

Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammedin diye başlayan salavatlarımızda her iki peygamberimize dua ettiğimiz gibi onun Alinden olanlara da dua ederiz.

“Âl” i için peygamberlerimizin ailesi ve torunları girdiği gibi, onun tebliğ ettiği dine girenlere de dua ederiz.

“İki reyhan çiçeğim” diye sevdiği Hasan ile Hüseyin’i severiz.

“Severiz” demek ispatı gerektirir.

Ciğerparemiz, çocuklarımızın adını Ali, Hasan, Hüseyin diye adlandırırız.

Adıyla ağzımızı tatlandırırız.

Sevgili peygamberimiz,

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ الدَّوْسِيِّ ، رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ، قَالَ خَرَجَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم فِي طَائِفَةِ النَّهَارِ لاَ يُكَلِّمُنِي ، وَلاَ أُكَلِّمُهُ حَتَّى أَتَى سُوقَ بَنِي قَيْنُقَاعَ فَجَلَسَ بِفِنَاءِ بَيْتِ فَاطِمَةَ فَقَالَ أَثَمَّ لُكَعُ أَثَمَّ لُكَعُ فَحَبَسَتْهُ شَيْئًا فَظَنَنْتُ أَنَّهَا تُلْبِسُهُ سِخَابًا ، أَوْ تُغَسِّلُهُ فَجَاءَ يَشْتَدُّ حَتَّى عَانَقَهُ وَقَبَّلَهُ وَقَالَ اللَّهُمَّ أَحْبِبْهُ وَأَحِبَّ مَنْ يُحِبُّهُ

Hazreti Fatıma (r.a.) nın evinin önünden geçerken “Ufaklık orada mısın, ufaklık orada mısın dediğini, hazreti Fatma’nın Hazreti Hasan’ı yıkayıp süsleyip dışarı gönderdiğini ve sevgili peygamberimizin onu kucaklayıp öptükten sonra “Allah’ım, onu sev, onu seveni de sev” dediği için severiz. (Buhari, Sahih, K. Büyu bab 39)

Sevdiklerimizi, başta sevgili peygamberimiz ve Hazreti İbrahim olmak üzere onların sevgili çocuklarını ve onlara iman edenleri en kıymetli ibadetlerimizden olan namazımızda hatırlıyor ve onlar için duadan sonra selamdan önce Rabbenağfirli diye başlayan duamızda kendimize, anne ve babamıza ve hazreti Adem’den en son gelecek mü’minler için dua ediyoruz.

Şii veya alevi denilen kardeşlerimizle aramıza düşmanlık tohumları ekmeye çalışanların başarılı olamamalarının temelinde hepimizin namazda aynı duaları tekrarlamamızın büyük etkisi vardır.

Hatta Sünniler, çocuklarına isim verirlerken fitne tohumlarının yayılmaması için ÖmerAli, AliBekir, AliOsman, HasanHüseyin, HasanAli …gibi güzel fitne savar isimler üretmişler.

Facebooktan güzel bir fıkra okudum:

Almanya’da işsizlik parasıyla geçinen iki kişi kahvede kavga etmişler.

Karakolda, kavga sebebi olarak Hüseyin’i şehit eden Yezid’e lanet edilir mi edilmez mi” diye tartışırlarken kavgaya başladıklarını anlatınca,

Komser, polisine “Hüseyin ile Yezidi getirin” demiş.

Polis, onlardan adres isteyince onların adresi yok demişler.

Neredeler?

Onlar 1300 (Bin üç yüz yıl) önce öldüler” demişler.

Komser, “İkisini de deli hastahanesine gönderin” demiş.

#MahmutToptas #Mhmt200609

(10)

Loading Facebook Comments ...