AİLE REİSİNDEN DEVLET BAŞKANINA KADAR Mahmut Toptaş 21/08/2019 Çarşamba gecesi

Tarafından   25 Ağustos 2019

AİLE REİSİNDEN DEVLET BAŞKANINA KADAR
Mahmut Toptaş
21/08/2019 Çarşamba

Sasani hükümdarlarından Yezdicürd’ün oğlu Behram, miladi 274 yıllarında yaşamış. Kuvvet ve cesaret örneği olmuş.

Devamlı yaban eşeği avladığından “Behram-ı gür/Yaban eşeği avcısı” diye isim yapmış.
Nizam’ül mülk, “Siyasetname” sinin dördüncü faslında Behram’ın devlet yönetiminde çevresinin, özellikle de Vezirinin ihanetini anlatır ve devlet başkanına ve bütün devlet başkanlarına nasihat eder:

Sultan Melikşah’a yardımcılarını çok iyi seçmesi gerektiğini anlatırken, behram Gür’ün bir ihmalini anlatır

Behram, içkiye, sevgilisi Dilaram’a ve ava düşkündür.

Veziri Rast Ruşen ise Behram’ın gözüne girmek için Behram’ın aleyhinde konuşuyorlar diye bir çok insanı hapse attırıyor bir çoğunu da öldürüyordu.

Behram, çetin bir düşmanın saldırısı haberini alınca, hemen ordunun başına geçti ama ordudan iş yapacak adamları Rast Ruşen atmıştı.

Hazineye koştu, hazine tamtakırdı.

Tek başına bu işin nereden kaynaklandığını bulmak için çöle tek başına daldı ve çölde bir koyun sürüsüne rastladı.

Çobanın yanına kadar gidince çadırın önünde bir köpeğin darağacında asılı ölüsünü gördü.

Çobana durumu sorunca, Çoban her gün sürüden eksilme olduğunu, bir gün gizlice uzaktan sürüyü izlediğini, bir kurt gelip köpekle ilişkiye girdikten sonra sürüden bir koyun yediğini görünce köpeği öldürdüğünü söyledi.

Behram, hemen tahtına döndü ve halkı dinledi.
Baş yardımcısı Rast Ruşen’in ihanetlerini, zenginlerin mallarına el koyduğunu, ordunun en iyilerinin mallarına el koyup kendilerini hapse attığını, güzel kızları sarayına zorla aldığını, nice saygın insanların ülkeyi terk ettiğini duydu ve derhal, baş yardımcının sarayındaki evraklarına el koydu, diğer devletlerle yazışmalarını okudu ve çobanın taktiği aklına geldi.

Derhal başyardımcı Rast Ruşen’i sarayın önündeki meydanda darağacına astı, çobanı sarayda müsafir etti ve çobana kendi malından 700 koyun, bir çok altınlar hediye etti ve şöyle dedi:
“Nâma şâna aldanan ekmekten olur; ekmeğine tüküren canından olur.’ Sözde adı Rast Ruşen (doğru ve aydın) olan vezirim, özde karanlık ve yalancıymış. Ben, kendi ellerimle onu o kadar semirtmişim ki zavallı halk, korkusundan içinde bulundukları hali bana söylemeye cesaret edemiyor” der ve idam ettirdikten sonra malı alınanlara iade edilir, hapsedilenler tahliye edilir. Ordudan atılanlar göreve döner.
Dış devletler gelirler, yardımcıyla yaptıkları yazışmalar için özür dilerler, yeni sözleşmelerle dostluklarını tazelerler.

Aile reisinden, devlet başkanına kadar bütün müdürler, başkanlar, kaymakamlar, valiler, komutanlar…yönetirken gözleriniz yetki verdiğiniz yardımcıların üzerinde olsun, kulaklarınızı yönettiklerinize çeviriniz.

Rabbimiz, Musa aleyhisselamın Tur dağına gittiğinde yokluğu esnasında Samiri’nin elebaşılığında meydana gelen inkar hareketinin sorumluluğunu, vekili ve kardeşi olan Harun aleyhisselama yüklemiş ve:
وَلَمَّا رَجَعَ مُوسَى إِلَى قَوْمِهِ غَضْبَانَ أَسِفًا قَالَ بِئْسَمَا خَلَفْتُمُونِي مِنْ بَعْدِي أَعَجِلْتُمْ أَمْرَ رَبِّكُمْ وَأَلْقَى الْأَلْوَاحَ وَأَخَذَ بِرَأْسِ أَخِيهِ يَجُرُّهُ إِلَيْهِ قَالَ ابْنَ أُمَّ إِنَّ الْقَوْمَ اسْتَضْعَفُونِي وَكَادُوا يَقْتُلُونَنِي فَلَا تُشْمِتْ بِيَ الْأَعْدَاءَ وَلَا تَجْعَلْنِي مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ
“Musa, kavmine kızgın ve üzgün olarak dönünce: “(Harun’a) “Benden sonra geride ne kötü olmuşsunuz. Rabbinizin (azab) emrine mi acele ediyorsunuz?” dedi. Levhaları bıraktı ve kardeşinin başından tutup çekmeye başladı. (Kardeşi): “Anamın oğlu, bu kavim beni zayıf buldu. Neredeyse öldüreceklerdi. Düşmanı bana güldürme ve beni zalim kavimle birlikte kılma” dedi.” (A’raf süresi ayet 7/150)

Biz, gücümüz oranında bütün yetkilerimizden sorumluyuz.

https://soundcloud.com/erbakan/169-yunus-suresi-37-39-tefsiri-mahmut-toptas

#MahmutToptas #Mhmt190821

(2)

Loading Facebook Comments ...